V budove bývalej školy pri mestskej tržnici vrcholí ruch stavebných úprav. Namiesto tried, šatní či telocvične tu vznikne desiatka bytov a tiež nebytové priestory. Najluxusnejšiemu bytu pritom patrí rekordná cenovka.

Ceny bytov v najluxusnejších projektoch developerov v Banskej Bystrici sa v uplynulých rokoch začali šplhať cez hranicu 300 i 400-tisíc eur. Tentokrát sa však cena posunula ešte vyššie. Za lokalitu priamo v centre mesta, navyše s výhľadom, sa jednoducho platí.

V ponuke hneď niekoľkých banskobystrických realitných kancelárií sa objavil podkrovný byt v rekonštruovanej budove pri tržnici o výmere takmer 250 metrov štvorcových obytnej plochy a navyše s veľkou terasou. Štvorizbový byt, ktorý je možné upraviť i na päťizbový dostal cenovku na úrovni 528-tisíc eur.

Byt sa chváli unikátnym panoramatickým výhľadom na centrum mesta i upraviteľným dispozičným riešením.

„Byty sa predávajú v stave holobytu, kúrenie je zabezpečené centrálne plynovou kotolňou v suteréne budovy, k dispozícii bude výťah a v cene každého bytu bude malá pivnica v suteréne budovy. Vo dvore budovy je naplánované parkovanie pre majiteľov bytov, pričom minimálne dve parkovacie státia sú rezervované pre tento byt,“ uvádza vo svojej ponuke byt realitná kancelária LUX. Jedno parkovacie miesto pod prístreškom pritom v komplexe stojí oficiálne ďalších 12,5 tisíca eur.

„Ide o jedinečný projekt v rámci centra mesta Banská Bystrica, ktorý nebude mať v blízkej budúcnosti porovnateľnú konkurenciu,“ dodávajú v ponuke.

Státisícové čiastky za svoje byty zaplatili tiež majitelia apartmánov, ktoré vznikli pri nedávnej rekonštrukcii Hotela Lux na jeho horných poschodiach. Ceny v rádoch státisícov majú v Banskej Bystrici aj najluxusnejšie byty v novostavbách v Sásovej, mestskom parku či na Belvederi. Sumu cez pol milióna eur za byt však pod Urpínom práve často neuvidíte.

Dnes už len minulosti patria historické fakty o tomto dome pri tržnici. Rekonštruovaná budova na Námestí Štefana Moyzesa sa totiž mohla pýšiť tým, že tu sídlilo prvé slovenské gymnázium. Bolo to v období rokov 1852 až 1967 a o jeho vznik sa pričinil práve Štefan Moyzes. Banskobystrické slovenské katolícke gymnázium vzniklo o celých desať rokov skôr, než gymnázium v Revúcej, ktoré sa donedávna titulom prvého slovenského gymnázia chválilo. Na tento historický fakt pritom len pred pár rokmi prišiel banskobystrický historik Vladimír Sklenka. Budova naposledy slúžila školským účelom, keď ju navštevovali žiaci Základnej školy Slobodného slovenského vysielača.

Do súkromných rúk sa potom budova dostala v roku 2012. Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý budovu získal zámenou za dnešné sídlo spomenutej školy na Skuteckého ulici, ju vtedy predal SAD Lučenec za cenu 560-tisíc eur. Neskôr sa dostala až do rúk súčasného vlastníka, banskobystrickej firmy AKOLA.