Divadelná časť budovy Národného domu od architekta Emila Belluša, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, sa dočká dokončenia svojej rekonštrukcie. So stavebnými prácami by sa malo začať v budúcom roku.

statna operaPôvodná budova divadla s výzdobou Františka Kyselu a tunajšieho maliara Júliusa Flaché, bola verejnosti sprístupnená v januári 1930. Výraznejšou obnovou prešli vnútorné priestory len v 50-tych rokoch. Nutná veľká rekonštrukcia prišla na rad až v roku 2008.

Prvá etapa rekonštrukcie skončila v roku 2010. Tá sanovala havarijný stav budovy a zároveň došlo k výstavbe novej prístavby a oprave strechy celého Národného domu. Teraz by sa nad rad malo dostať vynovenie priestorov v historickej časti divadla, a to tak fasády, ako hlavne aj vnútorných priestorov.

„Je potrebné vytvoriť novú budovu, ktorá by spĺňala podmienky 21. storočia. Najhlavnejším cieľom je ale komfort pre diváka,“ povedal pre regionálnu televíziu Hronka riaditeľ Štátnej opery v Banskej Bystrici Rudolf Hromada.

Ministerstvo kultúry teraz avizuje, že potrebnú sumu vyše 430-tisíc eur, by mohlo mať k dispozícii na budúci rok, kedy už bude aktualizovaný aj projekt rekonštrukcie a mohlo by sa začať aj so stavebnými prácami. Súčasťou projektu má byť aj renovácia výrobných dielní a skladov Štátnej opery na Jegorovovej ulici.