SFZ chce dať na rekonštrukciu banskobystrického štadióna 2,4 milióna eur. Mesto by muselo doplatiť 1,6 milióna eur. V hre je viacero možností.

stiavnicky stadion snpPrimátor Peter Gogola sa minulý týždeň stretol so zástupcami Slovenského futbalového zväzu (SFZ), aby prerokoval možnosti rekonštrukcie Štadióna SNP na Štiavničkách. Vláda SR vyčlenila pre SFZ dovedna 45 miliónov eur, za ktoré sa má zrekonštruovať 21 štadiónov na celom Slovensku.

Najväčším problémom je, že banskobystrický štadión nevlastní samospráva, ale ministerstvo obrany. V minulom volebnom období zaň armáda pýtala 78 miliónov korún (cca 2,5 milióna eur). Legislatíva neumožňuje darovať štadión mestu. „Nemôžeme verejné prostriedky investovať do cudzieho majetku. Základným predpokladom je dosiahnuť dohodu s ministerstvom obrany,“ povedal pre BBonline.sk primátor Peter Gogola. Poslanec Milan Smädo podotkol, že podľa jeho informácií sa hľadá spôsob ako vrátiť štadión do majetku mesta. Údajne je SFZ pripravené lobovať u samotného predsedu vlády Roberta Fica.

Aj v prípade, že by mesto získalo štadión za symbolickú sumu, stále by na rekonštrukciu muselo čerpať úver. Vedenie SFZ tvrdí, že s bankami vyjednali výhodné úverové podmienky a sú pripravení samosprávam pomôcť. „Nevedeli mi priamo na rokovaní povedať, že aká by bola úroková miera,“ povedal primátor.

Štadión momentálne prevádzkuje Správa športových a telovýchovných zariadení mesta. Riaditeľ Ivan Šabo upozornil, že za prenájom štadióna platí mesto 40-tisíc eur ročne bez prevádzkových nákladov. Tieto financie by podľa neho mohli byť radšej použité na splácanie úveru za nový štadión.

Milan Smädo načrtol viacero alternatív. V prípade, že by sa nepodarilo presunúť Štadión SNP pod majetok mesta, treba podľa neho uvažovať, či by nebolo výhodnejšie začať stavať na zelenej lúke.

Memorandum ZMOS vs. nový štadión

Na zasadnutí Mestskej rady sa poslanci pozastavili aj nad politikou vlády, ktorá na štadióny vyčlenila milióny eur. Od samospráv však žiada nemalé spolufinancovanie a v čase, kedy chce od miest a obcí znižovanie dlhu. „Takýto krok (úver na krytie rekonštrukcie pozn.red.) by bol dokonale v protismere s očakávaniami ministerstva financií, ktoré chce od samospráv, aby napomáhali štátu udržať deficit verejných financií do troch percent domáceho produktu,“ povedal primátor Peter Gogola.

Súhlasil s ním aj Martin Turčan. „Ponuku treba veľmi opatrne zhodnotiť. Druhá vec je, že takáto príležitosť už asi nepríde,“ povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS.

Mestská rada tému rekonštrukcie štadióna posunula na najbližšie zasadnutie mestské zastupiteľstva.