Už druhú letnú turistickú sezónu je jedna z dominánt Námesia SNP pre turistov zatvorená. Navyše s rekonštrukciou začalo mesto až v máji tohto roku a opravy skončia až pred záverom aktuálnej turistickej sezóny. Následne však už nič nebude brániť pohľadu na mesto z vtáčej perspektívy.

hodinova veza banska bystrica veverka fotoVo štvrtok 30. júla popoludní bola demontovaná posledná časť lešenia na dominante Námestia SNP – Hodinovej „šikmej“ veži. Stavebné práce na ochodzi i fasáde sú tak ukončené a pred sprístupnením veže sa čaká na záverečnú fázu rekonštrukcie. Otvoreniu historickej pamiatky musí totiž nevyhnutne predchádzať vymaľovanie interiéru, oprava interiérových omietok schodiska a upratovacie práce. Na slávnostné otvorenie a sprístupnenie Hodinovej veže počas letnej sezóny, sa tak obyvatelia mesta i návštevníci Banskej Bystrice môžu tešiť v prvej polovici augusta 2014.

Vežu zatvorili v júli 2013, keď ju predtým prevádzkoval súkromný podnikateľ a mesto túto činnosť chcelo prevziať pod svoje informačné centrum. Kontroly pred spustením prevádzky ale ukázali havarijný stav, pre ktorý ďalej nemohla byť veža sprístupnená turistom i domácim. Samospráva síce chcela začať s rekonštrukciou čo najskôr, no vlaňajší rozpočet s ňou nepočítal a Mestský úrad sa zároveň uchádzal o grant z Ministerstva kultúry, ktoré napokon pridelilo na tento účel 20-tisíc eur v prvej polovici roka 2014. Z mestského rozpočtu išlo na opravu ďalších vyše 32-tisíc eur. Mesto plánuje vežu v blízkej budúcnosti nasvietiť a umiestniť na ňu tiež vyhliadkový ďalekohľad.

Počiatky hodinovej veže sa datujú  už od roku 1552 pričom od 18. storočia je prestavaná do dnešnej podoby. Vďaka vychýleniu o 68 centimetrov od zvislej osi dostala prívlastok šikmá a stala sa jednou z obľúbených turistických atrakcií mesta Banská Bystrica. Z ochodze, na ktorú sa dá dostať po 101 schodoch, je výhľad na Kapitulskú ulicu, Mestský hrad a Námestie SNP.