Polícia vo Zvolene vyšetruje dopravnú nehodu, ktorá sa stala v pondelok 12. januára, krátko po 17. hod., na Lučeneckej ceste vo Zvolene.

zvolen nehodaK dopravnej nehode došlo tak, že 49-ročnému vodičovi z Brezna, ktorý jazdil s nákladným motorovým vozidlom Scania s návesom, v smere jazdy od Lučenca, vošla na neosvetlenom úseku cesty, pred vozidlo z ľavej strany, v tmavom oblečení bez reflexných prvkov, 64-ročná chodkyňa zo Zvolena. Došlo k jej zrážke a to pravým predným rohom vozidla. Chodkyňa utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla. Alkohol u vodiča zistený nebol u chodkyne bola nariadená pitva. Polícia začala trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Ďalšia dopravná nehoda s chodcom, ktorú polícia vo Zvolene objasňuje, sa stala v pondelok 12. januára o 18.40 hod., na ulici J. P. Tótha  vo Zvolene. 39-ročná vodička vozidla Opel Meriva zo Zvolena, jazdila  s vozidlom po miestnej komunikácii v smere jazdy od železničnej trati do centra. Na vyznačenom a osvetlenom priechode pre chodcov, svojou ľavou časťou vozidla narazila do 82-ročného chodca zo Zvolena, ktorý prechádzal cez priechod pre chodcov z pohľadu vodičky z ľavej strany na pravú. Chodec utrpel ľahké zranenia s dobou liečenia do 42 dní. Alkohol u vodičky zistený nebol, chodcovi namerali 0,37 miligramu alkoholu, čo je 0,77 promile.

Namiesto pokuty reflexné prvky

zvolen nehoda0Chodci sú povinní mať na sebe za zníženej viditeľnosti reflexné prvky alebo odev, ktorého už sú reflexné prvky súčasťou, a to nielen mimo obce, ale aj v obci ak idú po krajnici alebo okraji vozovky. V opačnom prípade sú chodci neviditeľní a vystavujú sa tým riziku stretu s vozidlom, v tom lepšom prípade sankcii do 30 eur. Mnohým nehodám sa dalo, respektíve dá veľmi jednoducho predísť. Stačí len dodržiavať známe pravidlá cestnej premávky, tak zo strany vodičov áut, ako aj zo strany chodcov. A len ak ich budeme všetci vzájomne dodržiavať a správať sa k sebe navzájom ohľaduplne, bude náš pohyb po ceste či chodníku bezpečný.

Reflexný prvok vidieť na 200 metrov

Použitie reflexných prvkov prispieva k bezpečnosti a znižuje riziko stretu vozidla s chodcom. Aj najzraniteľnejší účastníci by si mali chrániť vlastný život a zdravie, okrem dodržiavania predpisov aj zviditeľnením sa použitím reflexných prvkov. Od začiatku roka 2014 sa rozšírila v zákone o cestnej premávke povinnosť pre chodcov, ak idú po krajnici alebo po okraji vozovky. Za zníženej viditeľnosti  musia mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Za nerešpektovanie hrozí chodcom pokuta do 30 €.  Tieto zmeny si vyžiadal vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov. Reflexný prvok na oblečení uvidí vodič na 200 metrov, toho istého chodca v tmavom oblečení spozoruje na niekoľko desiatok metrov a nemá veľa času reagovať.

Rozžiarte sa farbami

  • zvolen nehoda9Viditeľnosť je možné zvýšiť vhodnou farbou oblečenia a doplnkami z fluorescenčných a reflexných materiálov, ktoré zvyšujú svetelný kontrast voči pozadiu, a predlžujú tak vzdialenosť, na akú môže vodič chodca alebo cyklistu spozorovať.
  • Používajte reflexné a fluorescenčné materiály a kombinujte ich, aby Vás bolo dobre vidieť za svetla i v tme. Na výber sú napríklad reflexné vesty, reflexné pásy zámkové a elastické a rôznofarebné reflexné nálepky.
  • Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici).
  • Reflexné predmety umiestnite najlepšie blízko ku kolenám a do úrovne pásu, na ramene, cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky môžete nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky.
  • Deťom zabezpečte oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.
  • Zviditeľniť by sa mali aj starší ľudia, práve oni často uprednostňujú oblečenie nevýrazných tmavých farieb. Ich reakcie na ceste sú často oslabené vyšším vekom.
  • Zvýšte opatrnosť pri prechádzaní cez cestu a na neosvetlených miestach, kde chýba chodník a ste nútení ísť pri okraji vozovky.
  • Obzvlášť nebezpečná je kombinácia tmavého oblečenia, nepozornosti a alkoholu.
  • Ostražití a pozorní by mali byť aj samotní vodiči, a to najmä na miestach so zvýšeným pohybom chodcov. Predovšetkým v okolí škôl, nákupných centier, cintorínov a podobne.