Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica pred pár dňami ukončili úpravu bežkárskych tratí v okolí Banskej Bystrice. Sezóna trvala necelých sto dní.

V Kremnických vrchoch sa pracovníci ZAaRES-u starali o šesť tratí s celkovou dĺžkou 45 km. Upravované boli najmä pred víkendom, počas sviatkov a prázdnin. V Starohorských vrchoch zamestnanci príspevkovej organizácie spravujúcej majetok mesta Banská Bystrica upravovali dve trate s dĺžkou 23 km. Vo Veľkej Fatre zo sedla Malý Šturec po napojenie na cestu vedúcu k hotelu Kráľova Studňa sa počas zimných mesiacov starali o 6,5 km dlhú trať.

Sezóna sa za ostatné roky zaradila k tým priemerným. Prírodný sneh napadol, no mestský okruh na plážovom kúpalisku sa zasnežiť nepodarilo. Zasnežovanie sa tam síce spustilo už 13. decembra minulého roka, následne však prišlo takmer mesiac trvajúce oteplenie, po ktorého skončení by už výroba technického snehu nebola efektívna.

Pracovníci ZAaRES-u vyšli s technikou do terénu prvýkrát 11. decembra 2022 na Šachtičkách. Poslednú úpravu zrealizovali 19. marca 2023 v Kremnických vrchoch. Zima bola vcelku bohatá na sneh, hoci na prelome rokov si dala na tri týždne prestávku. Napriek tomu ratraky a skútre najazdili počas zimy, pri úprave tratí, približne dvetisíc kilometrov.

„Najviac sa trate upravovali už tradične v Kremnických vrchoch. Ratrak tu počas 28 dní najazdil vyše 1 100 kilometrov. Trate boli v priemere upravované každé tri dni. V Starohorských vrchoch na trase Šachtičky – Donovaly sme trate upravovali 25 krát a ratraky so skútrom tu nabehali viac ako 700 kilometrov. Vo Veľkej Fatre zo sedla Malý Šturec sa urobila úprava skútrom len raz, nakoľko výdatná porcia nového snehu, počas tohtoročného januára, znemožnila bezpečný prejazd techniky týmto úsekom,“ povedal Ivan Šabo, riaditeľ ZAaRES-u .

„Denná návštevnosť počas tohtoročnej sezóny presahovala aj 1 000 ľudí, ktorí vyrazili na bežky. Náklady spojené s úpravou tratí počas sezóny z roka na rok stúpajú. Na ich pokrytí sa vo veľkej miere podieľa mesto a asi desatinou aj samosprávny kraj. Som presvedčený, že spoločným úsilím nájdeme aj do budúcna financie na podporu bežeckého lyžovania, ako aj na postupnú obnovu techniky. Je najvyšší čas zakúpiť nový ratrak. Ten pôvodný totiž ukončil svoju 19. sezónu,“ skonštatoval Martin Majling, druhý zástupca primátora mesta.

Prehľad počtu úprav jednotlivých tratí v sezóne 2022/2023:

Králiky – Skalka 21
Králiky – Hostinec 20
Tajovská zvážnica (po Bandošku) 17
Králiky – Kordícka zvážnica – Kordíky 16
Bežecký štadión Králiky 14
Malachovská zvážnica 9
Šachtičky – Donovaly 22
Okruh okolo Jelenskej skaly 6
Malý Šturec – Túfna 1