Stalo sa tak už druhýkrát v histórii. Najväčšie a najobľúbenejšie podujatie Banskobystričanov a návštevníkov mesta musí byť tento rok z dôvodu aktuálnej situácie na Slovensku, predovšetkým pre nárast počtu nakazených koronavírusom COVID-19, zrušené.

Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu o tom informovali na tlačovom brífingu primátor mesta Ján Nosko a zástupcovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Radvanský jarmok mal začať už v piatok, 11. septembra a trvať mal do nedele. K zrušeniu tak dochádza na poslednú chvíľu, aj keď mesto možnosť zrušenia vopred avizovalo.

So zrušením mesto počítalo

Vedenie mesta komunikovalo s banskobystrickým Regionálnym úradom verejného zdravotníctva pravidelne, v každej fáze príprav 363. Radvanského jarmoku.

„Podľa vývoja situácie sme spoločne modifikovali obsah jarmoku, až kým sme sa nepriblížili k jeho komornej minimalistickej verzii. Dnes zasadal krízový štáb, vyhodnotili sme riziká, ktoré zadefinoval RÚVZ a rozhodli sme, že 363. Radvanský jarmok a Slovenský deň kroja v Banskej Bystrici sa tento rok konať nebudú. Mrzí nás to, pretože historicky sa jarmok neuskutočnil len raz, počas druhej svetovej vojny. Žiaľ, k epidemiologickej situácii a nárastu počtu nakazených, ako aj rizikám, ktoré so sebou prináša príchod  stredoškolákov a očakávaný príchod vysokoškolákov, musíme pristupovať zodpovedne. Verím, že Banskobystričania aj široké okolie príjmu naše rozhodnutie s pochopením,“ povedal v pondelok primátor mesta Ján Nosko.

Podujatie vyhodnotili ako vysoko rizikové

K aktuálnej situácii v súvislosti so šírením koronavírusu sa vyjadrili aj zástupcovia banskobystrického RÚVZ. Konanie jarmoku hodnotia ako vysoko rizikové a jeho organizovanie neodporúčajú.

„Epidemiologická situácia v celej Slovenskej republike sa vyvíja nepriaznivým spôsobom. Aj keď Banskobystrický kraj momentálne nepatrí k tým najrizikovejším, predsa len by došlo k veľkej kumulácii osôb. Nie je vylúčené, že by sa do mesta dostavili aj ľudia z rizikových krajov, okresov a dedín. Keďže jarmok nie je ani vekovo obmedzený, mohli by  sa na ňom zúčastniť aj seniori, ktorí síce nie sú najpočetnejšou skupinou obyvateľstva, ale sú rozhodne najrizikovejšou. Vzhľadom na to, že do mesta prichádzajú aj študenti zo zahraničia a z rizikových zón v rámci Slovenska, tak sa mesto rozhodlo veľmi múdro a zodpovedne, že jarmok organizovať nebude,“ doplnila zástupkyňa regionálneho hygienika Viera Morihladková.