Najväčšie a najobľúbenejšie podujatie Banskobystričanov a návštevníkov mesta musí byť tento rok z dôvodu aktuálnej situácie na Slovensku, predovšetkým pre nárast počtu nakazených koronavírusom COVID-19, zrušené.

Pôvodný príspevok publikovaný 11.8.2020:

Epidémiou poznačený 363. Radvanský jarmok bude iný, než tie v minulých rokoch. Mesto Banská Bystrica napriek obmedzeniam pripravilo aj pestrý kultúrny program, ktorý doplní samotné remeselné stánky v centre mesta.

Ako sme už na BBonline.sk informovali, jarmočníci sa tento rok v centre mesta nerozkrútia na kolotočoch a nepochutia si ani na dobrotách zo stánkov s občerstvením. Jarmočnú atmosféru budú pripomínať aspoň stánky remeselníkov, ktoré sa otvoria pre návštevníkov jarmočného mesta v piatok, 11. septembra a zatvoria potom v nedeľu, 13. septembra. Mesto zároveň vyzýva prevádzky na Námestí SNP, aby sa pokúsili svojou ponukou nahradiť chýbajúce jarmočné stánky.

Malebné nádvorie radnice na Námestí SNP 1 bude hostiť veľkú časť kultúrnych vystúpení.

Počas jarmoku mesto do priestorov radnice pripravuje aj výstavu k 80. výročiu narodenia skladateľa Svetozára Stračinu. V jarmočné dni budete môcť zároveň v Lazovnej ulici vidieť pouličných umelcov a výtvarný ateliér v rámci Umeleckej uličky. Pred Barbakanom zas bude prebiehať výstava fotografií Krása v kroji. Ako už počas jarmoku býva zvykom, od piatka až do nedele bude na Dolnej 25 prebiehať aj výstava drobných hospodárskych zvierat či akvaristiky.

Napriek pretrvávajúcim opatreniam proti šíreniu koronavírusu mesto pripravilo aj kultúrny program. Ten bude sústredený na viacero miest v centre Banskej Bystrice, pričom tieto neumožňujú zhromažďovanie väčších davov, respektíve takto budú koncipované aj jednotlivé podujatia. Tie majú aj s ohľadom na ich umiestnenie potenciál osloviť desiatky, maximálne stovky ľudí v rámci jedného času a jedného miesta.

Preplneným jarmočným uliciam sa chce mesto tento rok vyhnúť.

Kultúrny program otvorí v piatok, 11. septembra sprievod od 15.45 h, ktorý bude smerovať pred budovu radnice. Tam prebehne po 16-tej hodine aj oficiálne otvorenie 363. Radvanského jarmoku. Následné hudobné, folklórne či divadelné predstavenia budú situované hneď do niekoľkých lokalít. Samospráva však vopred varuje, že program a organizáciu jarmoku môžu ovplyvniť zmeny v nariadeniach vlády a hlavného hygienika v súvislosti s protiepidemiologickými opatreniami.

363. Radvanský jarmok

piatok 11.  –  nedeľa 13. september 2020

Piatok 11.9.2020

Tradičný trh remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami od 10.00 do 20.00 h na Námestí SNP a tržnici na Námestí Štefana Moyzesa.

Námestie SNP

16.00 h – Poďte na jarmok! – živá pozvánka pouličných umelcov

16.20 h – Otvárame jarmok

Nádvorie radnice

15.00 – 19.00 h – Heľpianska kúdeľná izba – ukážky pradenia, výroby niteľníc, vyšívanie, predvádzanie krojov a výstava výšiviek z Heľpy.

16.30 h – Pocta fujare – program k 15. výročiu zápisu fujary do zoznamu UNESCO. Fujaristi z Banskej Bystrice, FS Heľpan a sólisti Michal Fiľo a Matúš Fiľo.

18.00 h – Folklórny súbor Bystrina

20.00 h – Panoptikum hrôzy – Krátke čiernohumorné stredoveké panoptikum banskobystrického Divadla na vysokej nohe.

21.00 h – Hrdza – Vystúpenie prešovskej skupiny s ich autorskými piesňami inšpirovanými slovenským folklórom.

Barbakan

15.00 – Otvorenie včelárskej dedinky

15.00 – 18.00 h – Historické banské stroje – výstava funkčných replík hutníckych strojov – hámor, stupy, mech a novinka – ručne ovládaný výťah.

15.00 – 18.00 h – Včelárska dedinka – bohatý program na tému včelárstva pripravila SOŠ Pod Bánošom. Vyrezávanie figurálnych úľov, apiterapia, pozorovací úľ a iné.

17.00 h – Rozprávanie o včelách – riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo o svete včiel a histórii včelárstva.

Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska, Dolná 35

10.00 – 17.00 h – Ovečka, ovečka, trojaký úžitok – remeselné a tvorivé dielne zamerané na spracovanie, tkanie surovice, pradenie vlny, drevené cedidlá a zápästky, čuchranie, krampľovanie, v dielňach si môžete vyrobiť loptičky, brmbolce a písmenká z plste.

10.00 h – Maťko a blázni – Potulné divadlo J+T prináša klasický príbeh Pavla Dobšinského

16.30 h – Maťko a blázni – Potulné divadlo J+T prináša klasický príbeh Pavla Dobšinského

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16

15.30 h – tanC – súčasná pohybová performancia (L. Bielik, M. Šeligová, M. Nezvalová)

17.00 h – Maringotka – gypsy jazzová kapela z Banskej Bystrice

19.00 h – Legenda Jánošikowa? – Potulné tyjátro Džordža Gaviára a Toma Fajera pri príležitosti 190. výročia vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku

Sobota 12.9.2020

Tradičný trh remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami od 9.00 do 20.00 h na Námestí SNP a tržnici na Námestí Štefana Moyzesa.

Nádvorie radnice

10.00 – 16.00 h – Heľpianska kúdeľná izba – ukážky pradenia, výroby niteľníc, vyšívanie, predvádzanie krojov a výstava výšiviek z Heľpy.

11.00 h – Slovania – šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica humorne o dejinách Slovanov.

13.00 h – Tereza Králiková a Chanson Friends – šansóny Hany Hegerovej trochu inak

15.00 H – Na baňu klopajú – detský folklórny festival, DFS Matičiarik

Areál Múzea SNP

17.00 – 21.00 h – Slovenský deň kroja, 3. ročník – Tento rok ideme za Vami!!! – bohatý program predstaví krásu slovenských krojov, tradície a zvyky jednotlivých miest a obcí. Ľudia v krojoch z celého Slovenska však neprídu do Banskej Bystrice, ale Banskobystričanov pozdravia vo videopozdravoch.

Barbakan

10.00 – 18.00 h – Historické banské stroje – výstava funkčných replík hutníckych strojov – hámor, stupy, mech a novinka – ručne ovládaný výťah.

10.00 – 18.00 h – Včelárska dedinka – bohatý program na tému včelárstva pripravila SOŠ Pod Bánošom. Vyrezávanie figurálnych úľov, apiterapia, pozorovací úľ a iné.

14.00 h – Starohorský banícky spevokol Haliar – banský folklór a tradície

Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska, Dolná 35

10.00 – 18.00 h – Ovečka, ovečka, trojaký úžitok – remeselné a tvorivé dielne zamerané na spracovanie, tkanie surovice, pradenie vlny, drevené cedidlá a zápästky, čuchranie, krampľovanie, v dielňach si môžete vyrobiť loptičky, brmbolce a písmenká z plste.

14.30 h – Či to zvony zvonia, či orgoni hrajú… – Program venovaný tradičnej hudobnej kultúre obcí pod Kráľovou hoľou.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16

10.00 h – Medová rozprávka – Divadlo SpozaVoza porozpráva príbeh o ježkovi Jožkovi, ktorý stretne roj včiel.

11.30, 13.30 a 14.30 h – Čítanie v Záhrade – živé čítanie pre deti, interaktívna prezentácia nových rozprávkových kníh zo slovenských regiónov. Účinkuje: Divadlo Hotel Maria.

16.00 h – Medová rozprávka – Divadlo SpozaVoza porozpráva príbeh o ježkovi Jožkovi, ktorý stretne roj včiel.

Nedeľa 13.9.2020

Tradičný trh remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami od 9.00 do 16.00 h na Námestí SNP a tržnici na Námestí Štefana Moyzesa.

Nádvorie radnice

10.00 – 16.00 h – Heľpianska kúdeľná izba – ukážky pradenia, výroby niteľníc, vyšívanie, predvádzanie krojov a výstava výšiviek z Heľpy.

10.30 h – Leto v Priechode – folklórna skupina Priechoďan

13.00 h – Gatsby Sounds – koncert banskobystrickej swingovej kapely

14.30 h – Poďakovanie remeselníkom

15.00 h – FS Urpín – tanečno-hudobné pásmo

Barbakan

10.00 – 14.00 h – Historické banské stroje – výstava funkčných replík hutníckych strojov – hámor, stupy, mech a novinka – ručne ovládaný výťah.

10.00 – 14.00 h – Včelárska dedinka – bohatý program na tému včelárstva pripravila SOŠ Pod Bánošom. Vyrezávanie figurálnych úľov, apiterapia, pozorovací úľ a iné.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16

10.00 h – O Kozliatkach – Divadlo z domčeka – predstavenie pre deti

15.00 h – Drevená krava – Divadlo z domčeka – predstavenie pre deti

Organizátori si vyhradzujú právo na zmenu programu.