BBonline.sk (F. Roháček, foto: ilu. arch. BBo), banskabystrica.sk | 31.7.2018

Radvanský jarmok 2018: Program s Cigánskymi diablami a kapelami Polemic či Hex

Aj tento rok Banskobystričania zakončia leto tradičným Radvanským jarmokom, ktorý si zapíše už svoj 361. ročník. Mesto Banská Bystrica tentokrát za jeho hlavné témy vybralo drotárske remeslo či fujaru trombitu a chýbať nebude pestrý kultúrny program.

Program tohtoročného Radvanského jarmoku, ktorého oficiálna časť sa začne v piatok 7. septembra, bude venovaný jednak spomínanému tradičnému drotárstvu a pôvodnému ľudovému hudobnému nástroju – fujare trombite, ale aj pestrej ponuke hudobných či divadelných a tanečných vystúpení.

Organizátori opäť pripravili v rámci hlavného kultúrneho programu mix vystúpení rozličných žánrov. V otvárací deň sa na Námestí SNP predstavia napríklad Cigánski diabli či kapela Hex. V sobotu večer napríklad akordeónový virtuóz Michal Červienka či známa slovenská kapela Polemic (foto).

Pódium pri Barbakane pripomenie výročie Trhu ľudových remesiel, ale vzdajú tu aj hold významnému slovenskému rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskému a pripomenú si aj jubileá známych osobností banskobystrického bábkového sveta Jany Pogorielovej Dušovej a Jána Haruštiaka.

V rámci Trhu ľudových remesiel svoje výrobky predstaví vyše 250 remeselníkov a množstvo ďalších predajcov v rámci ďalších stánkov v rozličných častiach centra mesta ponúknu pestrý tovar a samozrejme aj jarmočné občerstvenie.

Banskobystričania, samozrejme, začnú jarmočiť už od štvrtka, kedy sa rozkrútia kolotoče a otvoria prvé stánky s občerstvením.

361. Radvanský jarmok

štvrtok 6.  –  nedeľa 9. september 2018

Stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami a ďalšie predajné stánky
Námestie Štefana Moyzesa, Námestie SNP, Dolná ulica
piatok 10.00 – 20.00 h | sobota 9.00 – 20.00 h | nedeľa 9.00 – 16.00 h

Stánky s pohostinskými a reštauračnými službami
Námestie Štefana Moyzesa, Dolná ulica, Štefánikovo nábrežie, Hronské predmestie
štvrtok 14.00 – 02.00 h | piatok 9.00 – 02.00 h | sobota 9.00 – 02.00 h | nedeľa 9.00 – 16.00 h

Zábavné atrakcie
Štefánikovo nábrežie, Hronské predmestie, Námestie Slobody
štvrtok – nedeľa 9.00 – 24.00 h (hudobná produkcia do 22.00 h)

Kultúrny program jarmoku

PONDELOK 3.9.

RADNICA

17.00 h – Kroje banskobystrického regiónu
Vernisáž výstavy fotografií Mira Kováča a Dušana Heina.

PIATOK 7.9.

NÁMESTIE SNP

16.00 h – Stretli sme sa na jarmoku
Slávnostný otvárací ceremoniál.

16.30 h – Letokruhy nášho času
60 rokov folklórneho súboru Partizán.

18.00 h – Cigánski diabli
Jedinečné hudobné zoskupenie.

19.30 h – Balkanix
Originálna hudba z Balkán.

21.30 h – Hex
Hity známej slovenskej kapely.

NÁDVORIE RADNICE

16.00 – 18.00 h – Drotárska škola, To koryto maľovanô

BARBAKAN

12.00 h – Folklórne obrázky zo Slovenska
Mužská spevácka skupina z Heľpy, Trombitáši – Štefánikovci a Spevácka skupina Plátenník.

13.30 h – Sokoliari kráľa Svätopluka
Ukážky výcviku dravcov.

14.00 h – A tí naši Pohronci
Program k 10. výročiu ZAF Pohronci

15.00 h – To naše remeslo drotárske
O drotárskom remesle.

15.10 h – Spevy a tance s DFS Prvosienka

16.00 h – Divadlo Clipperton – Zbojník Rumcajs

17.00 h – Radvanský trh ľudových remesiel oslavuje
Trh ľudových remesiel v minulosti a dnes s Vojtechom Majlingom. Účinkujú ZAF Pohronci.

18.00 h – Fujara trombita – slovenský národný poklad
Program k zápisu do Slovenského kultúrneho dedičstva.

18.30 h  – Javory a Liesky z Badína
Program k Radvanskému jarmoku.

13.00 – 18.00 h – Sprievodný program
Tvorivé dielne s drotármi a vareškármi, fujara trombita a pastiersky roh s ukážkami výroby, funkčné repliky historických zariadení hámoru a ďalších banských strojov, tvorivé dielne UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka, Veľtrh neziskoviek.

SOBOTA 8.9.

NÁMESTIE SNP

10.00 h – Na Baňu klopajú
Galaprogram 11. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu.

12.30 h – Selčianka
40 rokov Dychovej hudby Selčianka.

13.30 h – Rádio Slovensko: Auto na kľúč

15.00 h – Deň kroja
70. rokov týždenníka Slovenka, prezentácia krojov z celého Slovenska.

19.30 h – Galliano forever
Akordeónový virtuóz Michal Červienka a jeho kapela

21.00 h – Baro Drom Orkestar (IT)
Jedinečné spojenie umelcov a originálnej gipsy hudby.

22.30 h – Polemic
30 rokov na hudobnej scéne.

NÁDVORIE RADNICE

11.00 – 18.00 h – Drotárska škola, To koryto maľovanô

11.00 – 18.00 h – Ponožkové bábky
Tvorivé dielne BDNR.

BARBAKAN

10.00 h – Gajdoši a gajdošíci
Ľ. Tatarka Čalamach a jeho škola.

11.00 h – Šajbianske pršťoke
Heligonkárske pršťoke M. Kováča

11.30 h – Hámor – pokračovanie banských tradícií

12.00 h – Mužská spevácka skupiny z Medzibrodu Borovô

12.30 h – Sokoliari kráľa Svätopluka

13.00 h – Slovenský rozprávkar Pavol Dobšinský
190. výročie narodenia.

13.15 h – Divadlo na hojdačke – Čert slúži
Dobšinského rozprávka v podaní Divadla na hojdačke.

14.30 h – Divadlo na hojdačke – Lomidrevo

15.30 h – Pozdravy z medzinárodného festivalu na Baňu klopajú
DFS Matičiarik so svojimi hosťami

17.00 h – Jubilant Ján Haruštiak
Bábkoherec a režisér.

17.15 h – Divadlo pod balkónom – Krajčír Nitôčka

18.30 h – Maroš Bango
Slovenský “Bocelli” a jeho koncert.

19.30 h – UFS Mladosť

13.00 – 18.00 h – Sprievodný program
Tvorivé dielne s drotármi a vareškármi, fujara trombita a pastiersky roh s ukážkami výroby, funkčné repliky historických zariadení hámoru a ďalších banských strojov, tvorivé dielne UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka, Veľtrh neziskoviek.

NEDEĽA 9.9.

NÁMESTIE SNP

11.00 h – Drotárska fortúna
Príbeh spoločnosti veselých šermiarov Cassanova

12.00 h – Movie quartet
Filmová hudba v podaní sláčikového kvarteta

13.00 h – 100 rokov dychového orchestra od Hrona
Účinkuje Dychová hudba Železiarne Podbrezová a ich hostia: Martin Babjak, Ján Babjak, Tanečná skupina UFS Mladosť a Horehronská mužská spevácka skupina.

14.00 h – Poďakovanie remeselníkom

14.30 h – Marína Bystričanom
Mozaikový program z tvorby Folklórneho súboru Maríny zo Zvolena

NÁDVORIE RADNICE

11.00 – 15.00 h – Drotárska škola, To koryto maľovanô

BARBAKAN

10.00 h – Bábkarská duša – J. Pogorielová Dušová
Významné jubileum banskobystrickej autorky mnohých divadelných scén

10.15 h – Rytier Bajaja
Známu rozprávku zahrá Teatro Neline so scénou z dielne J. P. Dušovej

11.00 h – Sokoliari kráľa Svätopluka
Ukážky výcviku dravcov.

11.30 h – Hámor – banská technológia

12.00 h – DFS Matičiarik

13.00 h – Fsk Priechoďan

13.00 – 14.00 h – Sprievodný program
Tvorivé dielne s drotármi a vareškármi, fujara trombita a pastiersky roh s ukážkami výroby, funkčné repliky historických zariadení hámoru a ďalších banských strojov, tvorivé dielne UMB, Sokoliari kráľa Svätopluka.

Sprievodné podujatia

NÁMESTIE SNP

Sokoliarska skupina Biatec
Piatok – Nedeľa 7.9.  – 9.9.2018

DOLNÁ 25

Drobné hospodárske zvieratá, akvaristika
Piatok – Sobota 7.9.  – 8.9.2018 od 10.00 do 19.00 h. V nedeľu 9.9.2018 od 10.00 do 12.00 h.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmenu programu.