Tohtoročný Radvanský jarmok obohatí jedinečné podujatie Slovenský deň kroja, na ktorom sa zídu milovníci ľudových tradícií zo Slovenska aj zo zahraničia. Spoločne sa pokúsia o zaujímavý rekord.

Slovenskému dňu kroja, ktorý za podpory Mesta Banská Bystrica a RTVS organizujú Týždenník SLOVENKA a ZMOS, bude patriť jarmočná sobota 8. septembra. V tento deň sa na Námestí SNP stretnú milovníci folklóru z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia, aby vzdali hold tradíciám svojich predkov. Zároveň sa pokúsia prekonať rekord v počte ľudí oblečených v krojoch sústredených na jednom mieste. Zatiaľ platný slovenský rekord padol počas mestských osláv v roku 2016 v Nitre, kde počet ľudí v krojoch dosiahol číslo 646!

Prekoná banskobystrické stretnutie ľudí v krojoch tento rekord? K zápisu do Knihy slovenských rekordov môže prispieť každý/á, kto v sobotu príde do Banskej Bystrice v kroji. Sčítavať sa bude od 14.00 h v Kapitulskej ulici 1 – pri vstupe na Námestie SNP, kde bude stanovište komisára.

Program na námestí sa začína o 15.00 h a bude pestrý, plný spevu a hudby. Vystúpi v ňom viac ako tristo účinkujúcich z rôznych folklórnych súborov z celého Slovenska.

Ako nás informoval Michal Bartek z vydavateľstva Star production, pozvanie na podujatie prijal okrem iných predseda Vlády SR Peter Pellegrini a mnohé osobnosti kultúrno-spoločenského života na Slovensku.

Krásne slovenské kroje môžete v sobotu obdivovať nielen na banskobystrickom námestí ale aj na výstave Kroje banskobystrického regiónu v priestoroch Radnice. Výstava potrvá do nedele 9. septembra.

Jarmočný program predznamenáva výstava krojov v Radnici