Výsledkom turbulencií v miestnom zväze SDKÚ-DS Banská Bystrica je rapídne zníženie členskej základne.

V apríli tohto roka Prezídium SDKÚ-DS rozhodlo o rozpustení Miestneho zväzu v Banskej Bystrici na čele s predsedom Stanislavom Rajnohom. Dôvodom malo byť niekoľkonásobné porušenie stanov strany vtedajším vedením. I keď sa Rajnoha voči rozhodnutiu odvolal, súd SDKÚ-DS potvrdil rozhodnutie Prezídia.

Následne tak celá členská základňa miestneho zväzu v Banskej Bystrici musela prejsť preregistráciou, aby Prezídium opäť potvrdilo ich členstvo. Členovia boli vyzvaní k opätovnému podaniu prihlášky, ktorú museli osobne doručiť do zvolenského sídla Krajskej agentúry SDKÚ. Prezídium následne na základe odporúčania generálneho sekretára SDKÚ Štefana Hudeca odmietlo zaregistrovať niekoľko, už teraz bývalých, členov. Medzi nimi aj bývalého predsedu MZ v Banskej Bystrici Stanislava Rajnohu, či bývalého podpredsedu MZ Juraja Šváča. Po novom nie sú členmi SDKÚ ani niektorí jej kandidáti do volieb mestského zastupiteľstva v roku 2010 ako Vladimír Dianiška alebo Martin Šikula.

Bývalým členom sa nepáči najmä spôsob, akým o svoje členstvo v strane prišli. Jeden z nich, Dalibor Holub, vystúpil aj na záver zasadnutia zastupiteľstva banskobystrického VÚC. „Uráža ma, že Prezídium uviedlo, že má o mne pochybnosť a neudalo dôvod vylúčenia,“ povedal pred plénom Holub na margo toho, že list, ktorý on a ďalší členovia dostali, neobsahuje zdôvodnenie ich vylúčenia.

Podľa informácii BBonline.sk má po týchto udalostiach MZ SDKÚ-DS v Banskej Bystrici niečo cez dve štyri desiatky členov z pôvodných 145. Pod úbytok sa však podpísal najmä fakt, že väčšina pôvodných členov o preregistráciu neprejavila záujem.