Na konci marca Literárna bašta v rámci svojho programu uvedie nový programový formát určený nielen milovníkom literatúry, ale aj tým, ktorí radi cestujú a spoznávajú ďaleký svet.

Prvé tohtoročné vydanie cestovateľsko-literárneho programu StrelkΔ sa koná už v nedeľu 31. marca v banskobystrickom kníhkupectve Artforum.

Nový formát StrelkΔ mal premiéru už minulý rok v lete na festivale 7 dní — 7 nocí. Cestovateľka Veronika Střelcová vtedy rozprávala o svojej ceste po Islande, pričom sa venovala aj jeho literárnym postavám, predovšetkým však dielu obľúbeného Jóna Kalmana Stefánssona. Krátko na to vyrazila na niekoľkomesačnú cestu, o ktorej bude rozprávať v najbližších vydaniach.

Strelkina posledná veľká cesta totiž viedla do Spojených štátov amerických, na Floridu, do štátu, ktorého voliči takpovediac rozhodli o zvolení súčasného prezidenta do úradu. Krajina, kde sa bije konzervativizmus presakujúci od najbližších susedov z oblasti známej ako „Bible Belt“ s liberalizmom, ktorý na tento najjužnejší cíp USA prinášajú najmä obyvatelia veľkomiest, čo pozdĺž pláží Atlantiku vlastnia svoje letné sídla.

Amerike venuje Werka aj ďalšie tohtoročné vydania, no v prvej časti bude čerpať zo svojho štvormesačného pobytu v Orlande. Návštevníkov vtiahne do príbehov ľudí, s ktorými zdieľala svoj život. Tieto osobnosti sú symbolom súčasnej „Ameriky“ – polarizovanej a manipulovanej ideológiami i strachom, no stále plnej hrdosti a veľkých nádejí.  Do svojho rozprávania zapojí aj niekoľko literárnych ukážok. Bude znieť Amerikánka od Chimamandy Ngozi Adichie či Lucia Berlin a jej Manuál pre upratovačky.

Prvá tohtoročná StrelkΔ sa uskutoční v nedeľu 31. marca o 18:00 h. v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10. Vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom.