Filmový klub v Múzeu SNP v Banskej Bystrici bude aj tento rok miestom festivalových ozvien, ktoré tentoraz reprezentuje slogan Best of MFFK Febiofest.

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest zavíta vo svojom 26. ročníku až do rekordných 15 slovenských miest a 17 filmových klubov. V Banskej Bystrici bude od 25. do 28. marca.  Diváci sa môžu tešiť na dlho očakávaný nový slovenský film Punk je hned!, ktorý je otváracím filmom celého festivalu, ďalej na hit európskych kín Oni a Silvio  od režiséra filmov Mladosť a Veľká nádhera Paola Sorrentina,  a taktiež na temný poľský triler Útek. Celú kolekciu napokon doplní predpremiéra oceňovaného česko-slovenského filmu Chvilky s Jenovéfou Bokovou a Marekom Geišbergom.

„Tento rok v regiónoch neuvádzame širší výber filmov z festivalu, ale sústredili sme sa na jeho najzaujímavejšie tituly. Vďaka tomu zasiahneme viac miest na Slovensku a pre vybrané filmy umožníme získať čo najširšie publikum,“ uviedol umelecký riaditeľ MFFK Febiofest Přemysl Martinek.

Oni a Silvio

Pondelok 25. marec o 19.30 h

Hedonistický portrét bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho Oni a Silvio predstavil vlani na festivale v Cannes držiteľ Oscara, taliansky režisér Paolo Sorrentino, ktorého preslávili filmy ako Mladosť alebo Veľká nádhera. Aká je najväčšia ľudská túžba? Láska? Peniaze? Sex? Neobmedzená moc? A je možné to všetko dosiahnuť a nestratiť pri tom vlastnú tvár? Sorrentinov dvorný herec Toni Servillo stvárňuje v tejto veľkolepej provokatívnej komediálnej dráme notoricky známeho miliardára, strojcu škandálov, mediálneho magnáta a dlhoročného kontroverzného talianskeho premiéra.

Punk je hned!

Utorok 26. marec – 19.30 h

Slovensko-český film Punk je hned! debutujúceho režiséra Juraja Šlauku je inšpirovaný detailne odpozorovaným životom pankáčov prebývajúcich na periférii.  Rozpráva príbeh 30-ročného drogovo závislého Kvička, ktorý so svojou družkou a s dvojročným synom žije v rozpadajúcom sa podnájme. Jeho impulzívne správanie mení jeho život na voľný pád.

Chvilky

Streda 27. marec – 19.30 h

Snímka Chvilky je debutom českej režisérky a scenáristky Beaty Parkanovej. Prináša príbeh, ktorý citlivo zachytáva nástrahy rodinného života, komentuje ich s humorom, pochopením a neobyčajne vyvinutým citom pre situácie. Chvilky hovoria o každodenných situáciách, vzťahoch a emóciách, s ktorými sa stretávame, sú nám blízke a dôverne známe. Rozprávajú o láske, bolesti, oddanosti, ale rovnako aj o nádeji, že človek svoje zranenie dokáže premeniť v novú životnú silu.

Útek

Štvrtok 28. marec – 19.30 h

Režisérka Agnieszka Smoczyńska prináša vo svojom druhom hranom filme Útek neštandardnú a znepokojivú drámu, ktorá je inšpirovaná skutočným príbehom. Jej hlavnou postavou je Alicja, ktorá sa navzdory straty pamäti snaží vybudovať nový život s novou identitou. Do príbehu vstupuje jej pôvodná rodina, ku ktorej sa po dvoch rokov vracia. Svoj minulý život odmieta až do momentu, kedy sa jej začínajú vynárať záblesky spomienok z jej života pred stratou pamäti. Postupne jej nová a pôvodná identita splývajú do jednej a na povrch sa dostáva znepokojivé zistenie o nej samej.

Všetky filmy budú premietané vo Filmovom klube v kinosále Múzea SNP. Vstupné pre členov filmového klubu je vo výške 2,50 €, pre ostatnú verejnosť 5 €.