Družstvo BK ŠKP 08 Banská Bystrica vycestovalo v sobotu 19. februára do Košíc, kde si od 16.00 h zmeralo sily v rámci 5. kola nadstavbovej časti Niké Extraligy žien s domácimi Young Angels. Bystrické pumy síce vyhrali druhú štvrtinu, no v prvej 10-minútovke aj v druhom polčase za favorizovanými Košičankami zaostali a napokon prehrali výrazným rozdielom.

V úvode zápasu vypracovala Košičankám vedenie 4:0 Channon Fluker. O úvodný kôš bystrických púm sa zas postarala Kyra Lambert. Následne sa za 3 body presadila Keri Jewett-Giles (7:2). V polovici 5. minúty sa Bystričankám podarilo znížiť na rozdiel 2 bodov (9:7) po trojke Michaely Grigerovej. Pumy sa však v prvej štvrtine strelecky trápili a Young Angels viedli po sérii 10 bodov už 19:7, pričom 12-bodový náskok si domáce hráčky udržali až do konca prvej 10-minútovky (24:12). Tím BK ŠKP 08 vstúpil do druhej štvrtiny presnou strelou za 3 body v podaní Kyry Lambert a zlepšeným výkonom oproti druhej štvrtine dokázal reagovať na koše domácich. V 15. minúte sa presnou strelou spoza perimetra prezentovala Fluker, no vzápätí odpovedala rovnakou mincou kapitánka hostiek Lucia Striešová (37:26). Pumy napokon dokázali druhú štvrtinu vyhrať a pred polčasovou prestávkou tak znížili náskok Young Angels na 10 bodov.

Po zmene strán však dominovali domáce hráčky. Po 13 sekundách druhého polčasu si pripísala trojku Valerie-Ann Higgins, ktorú na konci 23. minúty napodobnila Denisa Blanárová a krátko na to sa opäť za 3 body trafila Higgins (56:39). Pumám streľba v tretej 10-minútovke vôbec nevychádzala, keď sa v tejto časti zápasu trafili do koša len trikrát, pričom o všetkých 6 bodov hostiek v tretej štvrtine sa postarala Lambert. Po trojke Barbory Bohušovej viedli Young Angels po 30 minútach už o 20 bodov (61:41). Z tejto straty už hráčky BK ŠKP 08 v poslednej časti zápasu neukrojili a Košičanky navýšili svoj náskok o ďalších 6 bodov, pričom svoju druhú presnú strelu spoza perimetra pridala Jewett-Giles.

Hlavnými postavami zápasu boli legionárky. Najviac bodov (21) si pripísala Channon Fluker, ktorá sa prezentovala aj 19 doskokmi. Po 14 bodov si pripísali Higgins a Jewet-Giles. Na strane púm sa bodovo najviac darilo Kyre Lambert, ktorá pridala k 20 bodom aj 4 asistencie a 9 doskokov. O dva doskoky viac si pripísala Nina Janštová, ktorá sa v Košiciach vrátila do zostavy púm po zranení. Bystričanky zaostali za favorizovanými Young Angels takmer vo všetkých herných činnostiach, aj keď súpera aspoň v útoku preskákali (8:15).

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: “Zápas sme začali veľmi zle. Boli sme pasívni a bez energie vo všetkých činnostiach, v obrane aj v útoku. Vôbec sme nebránili, dostať 45 bodov za polčas  je neakceptovateľné. Aj keď sme sa snažili niečo zmeniť, hlavne v obrane, dnes nám nič nevyšlo, a to malo vplyv aj na útok. Hrali sme bez sebavedomia, myšlienky a nepôsobili sme ako tím. Jednoducho nám zápas vôbec nevyšiel. Potrebujeme sa dostať do normálneho tréningového  procesu a pracovať nielen na basketbalových veciach, ale aj na mentálnom nastavení každej hráčky. Každé družstvo môže  prehrať, ale je rozdiel, akým štýlom.“

Kyra Lambert, rozohrávačka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Dnes to bol ťažký zápas. Máme na čom popracovať pred Slovenským pohárom. Budúci týždeň sa pripravíme na zápasy a súperov na Slovenskom pohári a zlepšíme náš výkon.“

Nina Janštová, pivotka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Začiatok zápasu nevyzeral podľa našich predstáv. Boli sme nekoncentrované, čo sa ukázalo hlavne na našej streľbe a vo výsledku po prvej štvrtine. Druhá a tretia štvrtina už boli trochu lepšie. Na konci zápasu nám súper odskočil na rozdiel 20 bodov, čo sme už nedokázali dobehnúť. Pozitívom je, že šancu zahrať si dostala každá hráčka.“

Nina Janštová sa vyjadrila aj k svojmu návratu po zranení: „Ja osobne som očakávala, že môj výkon bude horší, keďže som mesiac nedržala loptu. Ku koncu zápasu som už dosť pociťovala, že som mala mesiac výpadok, ale dúfam, že čo najskôr sa do toho dostanem.“

Niké Extraliga žien – skupina o 1. až 4. miesto – 5. kolo – sobota 19.02.2022 – Košice

Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 78:52 (45:35)

Zostava Young Angels Košice a body: Fluker 21, Higgins 14, Jewett-Giles 14, Blanárová 3, Rodáková 2 (Bohušová 7, Ošťádlová 5, Mikovčáková 4, Plavnická 4, Knappová 2, Mončeková 2, Urbanová (C) 0). Tréner: R. Dvorščák

Zostava BK ŠKP 08 Banská Bystrica a body: Lambert 20, Vargová 8, Striešová (C) 7, Burney-Robinson 7, Grigerová 3 (Janštová 4, Neuschlová 3, Oborilová 0, Kollárová 0, Rausová 0) Tréner: M. Michálik

Štvrtiny: 24:12, 21:23, 16:6, 17:11. TH: 4/4 – 5/11. Trojky: 8/17 – 3/17. Fauly: 12 – 8. Rozhodovali: Kúkelčík, Gacík, Čurilla. Diváci: 50

Rozsiahly štatistický sumár zápasu nájdete tu.

4 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 569:794 0/5 (0,00%) 0/6 (0,00%) 0/11 0,00%

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica sa najbližšie predstavia v Ružomberku, kde od piatka 25. do nedele 27. februára odohrajú tri stretnutia v rámci finálového turnaja Slovenského pohára žien.