Basketbalistky banskobystrickej Slávie poľahky postúpili do semifinále extraligy. Bystrické pumy v sobotu 18. marca v druhom zápase série na palubovke CBK Košice nastrieľali svoje sezónne bodové maximum.

V prvom stretnutí série zvíťazili zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v utorok 14. marca na domácej palubovke 107:47. V prvej štvrtine sobotňajšieho duelu v Košiciach ešte Bystričanky nehrali ideálne, keď inkasovali až 16 bodov a viedli len 6-bodovým rozdielom. V druhej štvrtine sa už ale bystrické pumy rozbehli. Inkasovali v nej len jeden kôš z hry a ďalšie 2 body z trestných hodov. Hráčky Slávie v tejto časti nastrieľali až 31 bodov, a už po polčase tak mali vyše 30-bodový náskok (20:53).

Hostky po zmene strán v útoku ešte pridali, keď v tretej 10-minútovke zaznamenali až 35 bodov. Na rozdiel od prvého duelu série, hráčky základnej päťky Slávie už strávili na palubovke oveľa viac času, keďže zápas bol poslednou ostrou skúškou pred semifinále play-off. Aj v záverečnej časti sa pumám podarilo nastrieľať viac ako 30 bodov. Stovka padla v 37. minúte a o kôš, ktorý túto hranicu pokoril, sa opäť postarala Dominika Kollárová.

Najlepšou strelkyňou Slávie bola 25-bodová Ruth Sherrill. Druhý 18-bodový nástrel po sebe predviedla 19-ročná Dominika Kollárová. So 17-timi bodmi a 14-timi doskokmi zaznamenala double-double Žofia Hruščáková. Rovnaký počet bodov nastrieľala Lindsey Pulliam. Dvojcifernú hranicu pokorila aj 16-bodová Lucia Striešová, ktorá si pripísala aj 8 doskokov, 5 asistencií či 7 ziskov.

Povedali o zápase

Michal Suriak, asistent trénerky Slávie: „V druhom zápase série sme čakali podobný priebeh ako v utorok na našej palubovke. Na začiatku zápasu sme nadviazali na zlú poslednú štvrtinu z domáceho duelu. V druhej štvrtine sme sa však rozbehli, začali hrať našu hru a spravili sme si komfortný náskok.  Zápas sme zvládli a postúpili sme do semifinále, kde sa na 99 percent stretneme s Ružomberkom.“

Žofia Hruščáková, pivotka Slávie, 17 bodov a 14 doskokov v zápase: „Škoda začiatku zápasu, kde sme dovolili súperovi držať s nami krok, ale v druhej štvrtine sme začali hrať zodpovednejšie a dá sa povedať, že odvtedy sa zápas už iba dohrával. Pre mňa osobne bolo pekné vrátiť sa po toľkých rokoch späť domov a vidieť kopec známych tvárí.“

Ruth Sherrill, pivotka Slávie, 25 bodov v zápase: „Myslím si, že to bol veľmi dobrý tímový výkon. Pokiaľ ide o môj výkon, sústredila som sa na doskakovanie a trestné hody, v čom sa mi darilo.“

Niké Extraliga žien – štvrťfinále play-off – 2. zápas – sobota 18.03.2023, 15.00 h – Košice-Šaca

CBK Košice – Slávia Banská Bystrica 44:119 (16:22, 20:53, 31:88)

Štvrtiny: 16:22, 4:31, 11:35, 13:31. Rozhodovali: Kiss, Gacík, Životský. Diváci: 84. Konečný stav série: 0:2.

Zostava CBK Košice a body: Kašperanová 10, Lukačiková 9, Tomajková 6, Krištofová (C) 3, Zahornacká 0 (Mrázová 5, Dzurová 4, Sunitrová 4, Kostíková 3, Nigutová 0, Liashenko 0). Tréner: V. Karnay

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 25, Pulliam 17, Hruščáková 17/14 doskokov, Nofuente 8, Holíková 0 (D. Kollárová 18, Striešová 16, Kozáková 8/11 doskokov, Da Cruz 6, Grigerová 2, van Dalen (C) 2). Trénerka: Z. Žirková. Asistent: M. Suriak.

TH: 8/12 – 10/13, trojky: 4/12 – 7/32, fauly: 17 – 18, doskoky: 35 – 67, asistencie: 10 – 33, zisky: 8 – 31, straty: 44 – 12, bloky: 4 – 1, streľba z poľa: 16/54 (29%) – 51/110 (46%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.