Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa po prvýkrát predstavia v európskom pohári, keď vo štvrtok 6. októbra o 19.00 h privítajú v prvom zápase kvalifikácie súperky z gréckych Atén. Pred európskou premiérou bystrických púm vám prinášame vyjadrenia trénera Miloslava Michálika, hráčok Laury van Dalen a Anny Kaliuzhnej či prezidenta Slávie Juraja Kovala.

Bude štvrtková premiéra bystrických púm v Eurocupe tým najväčším zápasom, aký sa zatiaľ v modernej histórii bystrického ženského basketbalu odohrá? „Ja si myslím, že určite áno, vzhľadom na to, že je to medzinárodná konfrontácia. Za posledné roky sme mali najväčšie zápasy možno v rámci našej slovenskej ligy, takže veľmi sa na to tešíme. Určite to bude atraktívne pre divákov. Každá európska konfrontácia je určite dobrá aj pre hráčky a celkovo pre klub,“ odpovedala najskúsenejšia hráčka Slávie Laura van Dalen v rozhovore pre BB FM rádio. Záznam rozhovoru, v ktorom okrem Laury van Dalen odpovedala za pumy aj Lucia Striešová a Simona Neuschlová, nájdete na tomto odkaze.

V gréckom tíme hráčka so skúsenosťami z WNBA

Súperom Slávie v kvalifikačnom dvojzápase bude grécky celok Eleftheria Moschatou, ktorý to skúšal v kvalifikácii druhej najvyššej európskej súťaže aj minulý rok, no neuspel. Po pondelkovom tréningu púm sme zastihli trénera Slávie Miloslava Michálika, ktorý nám povedal, čo zatiaľ vie o gréckom súperovi: „Je veľmi zložité získavať informácie o tom tíme. Sledujeme čo sa dá. Čo vieme? Oproti minulému roku sa zmenili všetky zahraničné hráčky, momentálne majú štyri. Najväčším problémom bude asi Brittany Brewer, ktorá má 196 centimetrov, tú som trošku sledoval, lebo minulý rok hrala proti Ružomberku. Bola draftovaná Atlantou Dream a vo WNBA odohrala päť zápasov. Grécky basketbal, tie rozohrávačky sú tam pomerne nízke, takže jednoznačne očakávam, že budú tvrdé, agresívne v obrane, budú sa spoliehať na výšku tej Brittany Brewer. Grékyne sú tiež známe tým, že nehľadajú príležitosti, čiže keď majú možnosť, hrajú jedna na jedna, poprípade strieľajú. Ja očakávam veľmi agresívne poňatie hry z ich strany. Ešte máme dva dni, určite sa ešte budeme snažiť niečo nájsť. Hrali teraz grécky pohár, štatistiky z neho máme, takže vieme, o koho sa opierajú.“

Miloslav Michálik

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrali v rámci predsezónnej prípravy dva tréningové zápasy s kadetmi Žiaru nad Hronom a predstavili sa aj na turnaji v českom Trutnove, kde tesne zdolali domáci tím a následne nestačili na ďalších účastníkov Eurocupu – Žabiny Brno a poľský Gorzów. Pumy majú za sebou už aj 1. kolo Niké Extraligy žien, keď v Piešťanoch nestačili na majstrovské Čajky.

Kaliuzhna: Chcem, aby fanúšikovia mali zo zápasu dobrú emóciu

S európskymi konfrontáciami už má skúsenosti pivotka púm Anna Kaliuzhna, ktorá posilnila Sláviu cez leto. „Pre mňa nie sú európske zápasy novinkou. V Košiciach som hrávala aj EWBL a EGBL. Na zápas s Eleftheriou sa veľmi teším, lebo je to kvalitný súper. Snáď sa nám bude dariť viac ako proti Piešťanom. Pracujeme na chybách, dáme do zápasu veľa energie a budeme bojovať. Myslím si, že fanúšikom ukážeme dobrý basketbal. Nech sa na zápas tešia, sú tu vítaní. Chcem, aby fanúšikovia mali zo zápasu dobrý pocit a dobrú emóciu,“ nechala sa počuť 20-ročná Ukrajinka, ktorá má aj slovenské občianstvo.

Prvý zápas kvalifikácie Eurocupu medzi Sláviou Banská Bystrica a gréckym tímom Eleftheria Moschatou sa odohrá vo štvrtok 6. októbra od 19.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Vstupenky za zvýhodnenú cenu 6 € si môžete zakúpiť v predpredaji na tomto odkaze. Podrobné informácie o fyzickom predaji vstupeniek v deň zápasu nájdete na webovej stránke Slávie. Odveta je na programe vo štvrtok 13. októbra v Aténach.

Juraj Koval potvrdil medailové ambície

Do BB FM rádia zavítal pred sezónou aj prezident Slávie Juraj Koval, ktorý spolu s Romanom Porubským prevzal banskobystrický ženský basketbalový klub pred minulou sezónou. „Banská Bystrica po dlhých rokoch zažije európsku konfrontáciu, v ktorej o niečo pôjde. My sme mali právo prihlásiť sa do Eurocupu, keďže sme skončili v našej lige na štvrtom mieste. Dlho sme to zvažovali, lebo v hokeji sme nemali extra dobré skúsenosti s Ligou majstrov a myslím si, že tu to bude niečo podobné. Ak ale chceme ukázať Európe, že je tu Slávia Banská Bystrica, s ktorou treba rátať, a ak chceme do budúcna, aby sa niektoré hráčky etablovali v našom tíme, tak musia o nás vedieť. Určite je jednoduchšie angažovať cudzinku, keď jej povieme, že budeme hrať Eurocup. Je to aj budovanie značky a identity klubu, aj keď nevravím, že ideme urobiť dieru do sveta. Začiatky bývajú ťažké,“ odpovedal Juraj Koval na otázku ohľadom účasti v Eurocupe v rozhovore pre banskobystrické rádio.

Juraj Koval a Roman Porubský

Už v minulej sezóne sme mohli po prvýkrát vidieť v banskobystrickom drese legionárky z USA. V súčasnom kádri púm nájdeme tri hráčky zo zahraničia – Američanku Iggy Allen, chorvátsku pivotku Jovanu Mandić a kapitánku reprezentácie Bosny a Hercegoviny Milicu Deura, ktorá sa pripojila k tímu tento týždeň. V banskobystrickej Slávii by 4. miesto z minulej sezóny slovenskej extraligy radi vylepšili.

„Banská Bystrica bola posledné dve sezóny na štvrtom mieste. Každý, kto trochu sleduje slovenský ženský basketbal vie, že tie tri tímy (Piešťanské Čajky, MBK Ružomberok a Young Angels Košice, pozn. red.), ktoré boli pred nami, pracujú dlhodobo veľmi dobre, v lepších podmienkach. Oprávnene si striedali medzi sebou tie najvyššie pozície. My by sme už v tejto sezóne chceli byť takou šťukou súťaže, že by sme im ten život znepríjemnili. Keď sme vlani vyhrali zo šestnástich zápasov s týmito súpermi iba jeden, tak tohto roku chceme mať tých víťazstiev podstatne viac. Takže taký cieľ bude, samozrejme,“ odpovedal Juraj Koval na otázku, či bude cieľom v extraligovej sezóne 2022/2023 medaila.