Ani tento rok sa preteky psích záprahov na Donovaloch neuskutočnia. Organizátori hovoria, že podporu sponzorov nezískali aj pre politické a legislatívne zmeny v krajine.

Tento rok bude banskobystrický okres bez psích záprahov. Po zrušených pretekoch na Králikoch, sa nepodarilo finančne vykryť ani podujatie na Donovaloch. Tam sa pritom v tomto roku mali uskutočniť hneď dve významné podujatia. V dňoch od 7. do 10. februára sa mali konať Majstrovstvá sveta v šprinte psích záprahov a o týždeň na to, mali Donovaly privítať Majstrovstvá Európy stredných a dlhých tratí.

Už počas dnešného dňa boli oboznámení brigádnici, ktorí mali pracovať na pretekoch, že podujatie sa neuskutoční. „Do poslednej chvíle sme bojovali s týmto rozhodnutím a hľadali sme rôzne riešenia, ale všetku snahu o získanie financií sme prehrali,“ píšu organizátori na stránke podujatia. „Žiaľ, vyskytli sa neočakávané dôvody. Politické a legislatívne zmeny v našej krajine ovplyvnili rozhodnutia našich obchodných partnerov nepodporiť tieto preteky.“

Fanúšikovia psích záprahov sa nedočkajú pretekov už druhý rok po sebe. Donovaly, kedysi preslávené psími záprahmi, tak strácajú na kredite a reálne hrozí, že v budúcnosti už špičku tohto športového odvetvia neprilákajú. Vlani bolo náhradou za donovalské preteky nové podujatie na Králikoch, na organizácii ktorého sa podieľalo aj Mesto Banská Bystrica. „Z dôvodu obmedzených finančných prostriedkov u spoluorganizátorov a predpokladaných zvýšených požiadaviek na mestské financie, sa Mesto rozhodlo tento ročník pretekov vynechať a pokračovať v tradícii organizovania pretekov psích záprahov na Králikoch v roku 2014,“ uviedol pre BBonline.sk riaditeľ vlaňajších pretekov na Králikoch a ekonomický námestník banskobystrického magistrátu Branislav Slaný.