V sobotný večer na banskobystrickom hokejovom štadióne odštartovala prvá séria play-off medzi domácimi baranmi a hosťami zo Zvolena. Pohronské derby vo svojom prvom zápase prinieslo kvalitné hokejové stretnutie, na konci ktorého sa z víťazstva tešili hostia spod Pustého hradu.

HC ’05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)

Góly: 13. Šechný (Hvila, Lažo), 23. Hvila (Hudec, Tománek), 29. Kútny (Lažo, Kolba) – 2. Otčenáš, 26. Chovan (Čierny), 44. Ďaloga (Chovan), 47. Barinka (Čierny), 60. Otčenáš (Chovan)

Zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič (od 30. Fedor) – Cebák, Vizváry, Kolba, Biro, Kubka, Bambúch, Vantroba, Cunik – Tománek, M. Hudec, Hvila – Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann – Ján Sýkora, Šechný, Paľov – Rumpel, Češík, Kútny

HKM Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Hraško, Kučný – Zuzin, P. Pucher, M. Chovan – Kovář, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Méry – Otčenáš, M. Jurík, Škoda

Do zápasu naskočili lepšie Zvolenčania, ktorí sa hneď v druhej minúte dostali do vedenia zásluhou Otčenáša. Ten spoza brány nakorčuľoval až pred Šimonoviča a aj keď tiesnený, dokázal gólovo zakončiť. Obrovskú šancu vyrovnať sme mali o necelé tri minúty neskôr, baranom sa však puk cez skrumáž tiel do brány dostať nepodarilo. Oba celky predvádzali rýchly a atraktívny hokej. Diváci si takmer zakričali gól v prvej presilovej hre zápasu, Cebák však nastrelil len žrď. Búrlivé ovácie prišli až v početnej výhode číslo dva. Po bojovnom Hvilovom dolovaní puku ho do brány poslal Šechný. V závere nás pri vylúčení Bambúcha zatlačili hostia zásluhou Hranáča a Baláža. Kedže ani oni, a neskôr ani na druhej strane Šechný či Sýkora už neskórovali, prvá tretina skončila za nerozhodného stavu.

V úvode druhého dejstva sa hosťom stal osudným zákrok Bartoša, ktorý oslabil svoj tím a niesol tak svoj podiel viny na druhom inkasovanom góle. Domácich dostal do vedenia po krížnej prihrávke Hudeca Hvila. Predzápasové slová oboch trénerov o tom, že zápas rozhodnú detaily a pri góloch pôjde skôr o chyby súpera sa potvrdili. Ďalší totiž padol opäť v presilovej hre. Tentokrát Lažovo vylúčenie potrestal Chovan. Nasledujúce minúty patrili Šimonovičovi, ktorý predviedol sériu famóznych zákrokov. Pri poslednom z nich si však privodil zranenie, ktoré mu nedovolilo dochytať stretnutie a od 30. minúty strážil našu svätyňu Fedor. Pár minút pred koncom Škrečokovi nepomohla obrana. Zvolenský brankár síce zlikvidoval šancu Tománka, no o minútu neskôr už bol po závare v bránkovisku prekonaný Kútnym. Po druhej tretine tak mali viac dôvodov na úsmev domáci.

Zápas dostal od úvodu tretej tretiny ďalší impulz. Po Chovanovom prieniku totiž vyrovnal Ďaloga. Následne opäť ožili aj barani, ktorí súpera zatlačili. Zvýšená aktivita bola badateľná aj pri hromadnej bitke, v ktorej sa zaskvel hlavne veterán Hlinka. Sumár trestov však priniesol presilovku Zvolenčanov. Z trestu neubehlo ani päť sekúnd a už sa hostia tešili z gólu. Do vedenia sa dostali zásluhou Barinku. Zvolen sa následne uzavrel a bránil zubami-nechtami, čo sa mu aj darilo. Ubránil sa aj v oslabení, v ktorom zlyhal hlavne Hudec, ktorý osamotený medzi kruhmi zvolil strelu, no bránu netrafil. Gól sme nedali ani v hre bez brankára, práve naopak. Na 5:3 z pohľadu hostí uzavrel štyri sekundy pred koncom druhým gólom v zápase Otčenáš.