Už viete, čo budete robiť túto nedeľu? Skúste robiť kliky. A to priamo na podujatí na kliky zameranom. Prvý ročník Klikovačky sa uskutoční v areáli Základnej školy Golianova na Uhlisku.

Aby bolo jasné, nejde o klikačku. Medzi klikaním a klikovaním je velikánsky rozdiel. Pri klikaní, resp. lajkovaní (na sociálnych sieťach) hýbeme nanajvýš jedným prstom. No pri klikovaní, alebo kľukovaní, zamestnávame pohybom celé telo. Kliky sú jedným z najzákladnejších cvikov. Robíme ich pre seba, svoju kondičku a zdravie, a niekedy aj za trest. A môžeme robiť kliky aj preto, aby sme si dokázali, že zvládneme viac, ako sme si mysleli.

A práve to je poslaním prvého ročníka podujatia Klikovačka ČAJKA Calisthenics 2020 – Street Workout Banská Bystrica, ktoré organizuje ČAJKA Calisthenics, v spolupráci s komunitou Street Workout Brezno. Uskutoční sa v nedeľu 23. augusta od 10:00 do 12:00 h v areáli Základnej školy Golianova na Uhlisku. Za týmto nápadom stojí slovenský rekordér v klikoch, Banskobystričan Pavol Greško. Rekord vytvoril s počtom 1 144 klikov za hodinu! Jeho osobný rekord je 173 klikov bez prestávky.

Pavol Greško:

Na nedeľnej hodinovej klikovačke však nepôjde o rekordy, aj keď, nejaký padnúť môže. Ako hovorí Pavol Greško, ide o to, aby sa ľudia začali viac venovať svojmu zdraviu. Najmä teraz, po dlhom čase nečinnosti spôsobenej obmedzeniami v súvislosti s koronavírusom.

Pavol Greško pôsobí predovšetkým ako kondičný tréner kalisteniky, street workout  a gymnastiky. Na Klikovačke vystúpi s Lindou Višňovskou v programe Čajka Team, s ktorým sa zúčastnil vlaňajšej súťaže Česko Slovensko má talent.

Čajka Team:

Hosťom podujatia bude majster Slovenska v street workout  Matej Ťažký z Brezna.

Matej Ťažký:

„Toto podujatie robím preto, aby sa ľudia začali viac starať o svoje zdravie . Môj sen je mať vlastný gym, podľa vlastných predstáv. Verím, že by splnil očakávania záujemcov, či už dospelých alebo detí. Klikovačkou by som chcel dať v Banskej Bystrici do povedomia aj tento šport. Predpokladám účasť asi sto súťažiacich. Súťažiť sa bude v kategóriách muži, ženy a deti, v disciplíne kľuky na maximálny počet opakovaní. Zároveň dám účastníkom súťaže možnosť vyskúšať si tréning tak, ako som ho absolvoval ja počas vytvárania slovenského rekordu. Samozrejme, nebudú chýbať medaily, diplomy, rôzne darčeky, občerstvenie a verím, že ani príjemná atmosféra,“ hovorí Pavol Greško.

Klikovačka v nedeľu 23. augusta sa začína o 10:00 h registráciou. Potom nasledujú vystúpenia ČAJKA Team (10:20 h) a Mateja Ťažkého (10:25 h) a šesťdesiat minút klikovačky (10:30 – 11:30 h). Podujatie ukončí vyhodnotenie a odovzdávanie cien o 12:00 h.