Bábkarská BystricaDo začiatku Medzinárodného festivalu súčasného bábkového divadla pre dospelých a deti Bábkarská Bystrica 2014 – Dvojitý impulz zostáva už len niekoľko dní. Aj tento, už 19. ročník festivalu, je rozdelený na dva impulzy.

Prvý impulz, určený deťom a ich rodičom, počas troch dní ponúkne 11 inscenácií zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska. Bábkarská Bystrica ako jediný festival na Slovensku uvedie produkcie pre najmenšie deti, teda deti od nula rokov. Hneď prvým predstavením v utorok 23. septembra bude Akvabatolárium v podaní Bábkového divadla na Rázcestí (o 10. hod. v Teátriu BDNR). Inscenácie Prvého impulzu sa hrajú aj v Divadelnom šapito pod Pamätníkom SNP a v Divadle Štúdio tanca. Podrobný program Prvého impulzu nájdete na oficiálnej stránke divadla.

Pes (prítu)lák je príbeh o živote pod psa, o tom, že aj človek môže byť pes a hlavne o tom, ako hľadáme lásku. O vstupenky na túto najnovšiu inscenáciu Divadla PIKI budeme dnes súťažiť, a preto si o nej povieme niečo viac.

Pes pritulak5Hneď ako sa narodil, bolo jasné, že ho nikto nebude chcieť. Preto skončil na smetisku. To, čo mu príroda ubrala na kráse, mu však pridala na odvahe, vytrvalosti a viere, že na svete musí existovať aspoň jeden človek, ktorý by ho mohol mať rád. Tak sa vybral na cestu. Niekoľkokrát mu išlo o život, ale vždy sa z toho vylízal. Často krát mu bolo pod psa, ale postavil sa a bežal ďalej. Veľakrát boli ľudia na neho ako psy, ale nevzdával sa. Či nakoniec dobehol do svojho cieľa? Ktovie, psy ako on nezvyknú mať šťastie. Ale pozor! Toto nie je obyčajný, malý, škaredý pes. Toto je Pes – s veľkým „P“!

Podľa knihy Daniela Pennaca Cabot Caboche napísala Katka Aulitisová. Réžia, osoby a obsadenie: Katka Aulitisová a Ľubo Piktor. Výprava: Markéta Plachá, hudba: Andrej Kalinka.

Rozprávku Pes (prí)tulák uvádza Bábkarská Bystrica 2014 v stredu 24. septembra o 16. hod. v Divadelnej sále BDNR.

[youtube bbg4K-SnaM 640 390]

Divadlo PIKI (Pezinok) je Podozrivo Ideálna Kočovná Iniciatíva, pretože existuje na divadelnom trhu už od roku 1990, a to aj napriek tomu, že ju tvorí manželský pár (Katka A. a Ľubo P.). A to je, uznajte, podozrivé. Divadlo PIKI nemá vlastnú budovu, vrátnika ani požiarnika. Kočuje po divadlách a kultúrnych zariadeniach doma i v zahraničí a snaží sa urobiť radosť najmä malým deťom.

V koči má naložené všeličo. Adaptácie klasických príbehov, autorské hry so súčasnými, často až tabuizovanými témami, rodinné predstavenia a zábavné programy.

Tento dramaturgicky zmiešaný tovar má veľa spoločného: režisérov a hercov (Katka A., Ľubo P.), jednoduché výrazové prostriedky s prvkami bábkového divadla, pantomímy, klauniády a grotesky, dôraz na prekvapivé riešenia a hlavne na herca. Vďaka tomu všetkému, ale aj vďaka spolupráci s profesionálnymi výtvarníkmi a hudobníkmi, sa divadlu podarilo vytvoriť niekoľko divadelných bonbónikov, na ktorých si pochutnávajú diváci nielen doma ale aj v zahraničí. A tak sa stáva, že divadlo PIKI sem tam odchádza z medzinárodných festivalov s pribalenou cenou či diplomom v kufri…

Ako sme sľúbili, máme tu pre vás súťaž, ktorú sme pripravili v spolupráci s Bábkovým divadlom na Rázcestí. Do žrebovania o dve vstupenky na predstavenie Pes (prí)tulák zaradíme všetkých, ktorí do soboty 20. septembra pošlú správnu odpoveď na otázku: Na motívy ktorej knihy vzniklo predstavenie Pes (prí)tulák? 

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Pavol Sokol.

Bábkarská Bystrica 2014:

[youtube e4Bjbree7xE 640 390]