Dnes sa v Banskej Bystrici a ďalších siedmich slovenských mestách (Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina, Košice, Poltár, Skalica) začína 18. ročník Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2012.

Pokus o nový slovenský rekord

Prvý deň festivalu v Banskej Bystrici je bohatý na podujatia. Hneď zrána (od 9.00 h) sa program začne pokusom o vytvorenie nového, environmentálne čistého slovenského rekordu. Bude to už piaty festivalový rekord (veríme, že rekord padne!). Do Knihy slovenských rekordov boli doteraz zapísané: rekordná guľa (Envirofilm 2008), rekordný had (2009), rekordná reťaz (2010) a vlaňajší rekordný štvorlístok (logo Envirofilmu), ktorý mal 51,59 štvorcových metrov.

Tento rok 6 tisíc detí z 15 základných škôl (Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica, Krupina, Sereď, Levice) vyzbieralo cca 50 tisíc kusov obalov z džúsov a mlieka (tetrapaky). Vybraní žiaci zo spomínaných škôl budú dnes z tetrapakov stavať rekordné bocianie hniezdo!  Pokus o nový slovenský rekord sa udeje v areáli Múzea SNP. Príďte povzbudzovať!

Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy (réžia Martin Šulík)

Prvý festivalový deň ukončí film o významnom slovenskom dokumentaristovi Martinovi Slivkovi a beseda s jeho manželkou Oľgou. Pani Oľga si takto spomína na svojho manžela:  „Hovorí sa – zaživa v Bystrici, po smrti v nebi… Martin Slivka sa už zaživa cítil v Banskej Bystrici a na priľahlom Horehroní ako v nebi. Nakrútil tu veľa dokumentárnych filmov, najprv ešte ako poslucháč pražskej Filmovej akadémie, v trojici so spolužiakmi Jaroslavom Pogranom, ktorý robil réžiu a Andrejom Kristínom, kameramanom. Martin im tvoril scenáre na film Dolina, dolina (1955) a film  Drevorubači (1957). Prípravu týchto a nasledujúcich filmov začínal stretnutiami s rázovitými ľuďmi, s ktorými si vždy veľmi rýchle porozumel, lebo sám vyrástol na dedine a v mladosti chodil s otcom rúbať stromy pod Kráľovu hoľu. Vedel, že takýchto ľudí najskôr stretne podvečer v miestnej krčme, preto tam zákonite viedli  prvé kroky filmového štábu… Do Banskobystrického kraja ho okrem temperamentných ľudí a ich ľudového umenia ako filmára opätovne priťahovali ešte dve témy, SNP a betlehemské hry ľudového divadla. Pri obidvoch ho oslovoval akcent chlapskej odvahy vzoprieť sa útlaku, voliť slobodný život v horách…“

Pani Oľga Slivková má veľa pekných spomienok na svojho manžela. Príďte si zaspomínať s ňou. Moderátorom večera bude predseda Slovenského filmového zväzu Štefan Vraštiak, dlhoročný spolupracovník a priateľ festivalu Envirofilm. (Kinosála Múzea SNP, od 19.30 h).

Filmové prehliadky, vernisáže…

Návštevníkov Envirofilmu dnes iste potešia aj prehliadky súťažných filmov. Je medzi nimi napríklad aj holandský film Tichý sneh. Premietania sa osobne zúčastní jeho autor Jan van den Berg ako aj veľvyslankyňa Holandského kráľovstva na Slovensku Daphne Bergsma (film a beseda od 16.00 h v Kinosále Múzea SNP). Vo výstavných priestoroch múzea dnes bude vernisáž výstavy Tatry štetcom a fotoobjektívom (Miroslav Bárdi a Karol Demuth) a tiež vernisáž výstavy Zelený svet.

Podrobné informácie o programe nájdete na www.envirofilm.sk.