Hlavnými aktérmi historicky prvého charitatívneho futbalového zápasu sú Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského a Gymnázium Andreja Sládkoviča. Výťažok z predaja vstupeniek poputuje do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Dve najznámejšie bystrické gymnáziá si na trávniku Atletického Štadiónu SNP, kde hráva svoje domáce zápasy futbalový klub MFK Dukla Banská Bystrica, zmerajú sily a futbalové schopnosti. O tom, ako tento nápad vznikol, ako prebiehajú prípravy, a či sa stane charitatívny zápas tradíciou, sa dozviete od študenta tretieho ročníka francúzskeho bilingválneho gymnázia na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského, Tobiasa Hudeca, ktorý je za všetko, v tom najlepšom zmysle, zodpovedný.

Kedy sa v tvojej hlave zrodil nápad, zorganizovať futbalový zápas medzi dvomi banskobystrickými gymnáziami? 

Bolo to koncom minulého roka, pred vianočnými prázdninami.

A prečo práve „Taják“ a „GAS-ko“? 

To je jednoduché. Práve pre rivalitu, ktorá je medzi týmito školami asi najväčšia spomedzi všetkých banskobystrických stredných škôl.

Známe sú každoročné hokejové zápasy medzi gymnáziami. Tentokrát to bude futbal. Máš k tomuto športu špeciálny vzťah?

Áno mám. Už od svojich šiestich rokov sa aktívne venujem futbalu.

Výťažok z predaja vstupeniek poputuje do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Máš predstavu, kde presne? Vybral si nejaké oddelenie, ktorému budú po zápase peniaze venované?

Sme v kontakte s hovorkyňou DFN pani Petríkovou, s ktorou sme sa dohodli, že peniaze použijú pre detských pacientov, kde to práve budú najviac potrebovať. Necháme to na ich rozhodnutí, keďže nevieme reálne zhodnotiť, kde sa práve peniaze využijú najefektívnejšie.

Jedinou podmienkou z našej strany bolo, aby peniaze boli použité pre deti.

Máš len 17 rokov. Ako ti vôbec napadlo, pustiť sa do organizácie?

Priznám sa, že takto som nad tým neuvažoval. Celá myšlienka bola o tom, aby sme spravili športové podujatie a zároveň pomohli tam, kde to potrebujú. Niečo nové, čo tu ešte nebolo.

Koho si musel osloviť ako prvého? Odkiaľ si sa odrazil? 

Ako prvého som oslovil nášho pána riaditeľa Mareka Balážoviča. Veľmi som si cenil, že som mal v ňom oporu a podporu od samého začiatku.

Ako na tento nápad reagovalo vedenie školy? Rodičia, spolužiaci, kamaráti?

Musím povedať, že od samého začiatku som sa stretol iba s pozitívnymi reakciami a podporou akcie. Veľká vďaka patrí mojim rodičom aj všetkým spolužiakom, ktorí sa aktívne podieľajú na organizácii podujatia.

Postavil si sa k organizácii ako dospelý muž a zrejme si musel preskákať množstvo prekážok, ktoré ti stáli v ceste. S akými reakciami si sa stretával?  

Asi som natrafil na správnych ľudí, nakoľko reakcie okolia boli úplne super. Najväčšou výzvou bolo presvedčiť firmy, aby podporili finančne naše podujatie. Uvedomujem si, že momentálne všetci žijeme v komplikovanej dobe inflácie a mnoho firiem rieši existenčné problémy. O to viac ďakujem všetkým firmám, ktoré sa aj napriek aktuálnej nepriaznivej situácii, rozhodli podujatie podporiť.

Kto ti najviac s organizáciou pomáha? Vedenie školy? Rodičovská rada?

Ako som už spomínal, do organizácie je zapojených veľa spolužiakov, ktorí pomáhajú s propagáciu na sociálnych sieťach, či predajom vstupeniek. Ďalej je to pomoc mojich rodičov a rodičov z rodičovskej rady. Veľmi mi pomáha aj pani Patajová, predsedníčka rodičovskej rady na našej škole, ktorá rieši zmluvy so sponzormi, zmluvu ohľadom nájmu štadiónu a zabezpečenia bezpečnosti podujatia.

Ešte je všetko v procese príprav. Čo zostáva? Čo treba doladiť?

Momentálne finišujeme, dolaďujeme detaily ohľadom rozdelených úloh. Asi najdôležitejšie je, motivovať študentov z našej školy a iných škôl, ale aj verejnosť, aby prišli podujatie podporiť svojou účasťou.

Kedy to celé vypukne? 

Charitatívny zápas sa uskutoční 13. apríla s výkopom o 17.00 h. Účasť na výkope nám prisľúbil aj olympijsky víťaz Matej Tóth, čo si nesmierne vážim, že si našiel čas v jeho nabitom programe.

Kde a ako je možné, zakúpiť si vstupenky?

Študenti bystrických stredných škôl si môžu vstupenky zakúpiť takmer na každej strednej škole. Máme na školách zástupcov, cez ktorých sa vstupenky predávajú. Verejnosť si ich môže zakúpiť v predpredaji alebo aj priamo na štadióne v deň podujatia.

Si skvelý mladý muž. Nebál si sa pustiť do organizácie tejto výnimočnej akcie. Čo to pre teba znamená?

Musím povedať, že som to bral ako výzvu. Výzvu zorganizovať podujatie, ktoré bude zároveň aj pomáhať. Verím, že tak sa na to pozerajú aj ostatní a podporia nás kúpou vstupenky. Zároveň som získal aj nové cenné skúsenosti a kontakty.

Stane sa z charitatívneho futbalového zápasu tradícia?

Všetko závisí od toho, ako sa prvý ročník uchytí. Pokiaľ bude o podujatie záujem, bol by som nesmierne vďačný, ak by sme z tejto akcie spravili tradíciu. (Smiech.)

Poďme podporiť dobrú vec a športového ducha

Prvý charitatívny futbalový zápas GJGT vs. GAS sa uskutoční 13. apríla o 17.00 h. Tradičná rivalita dvoch gymnázií tentokrát zabojuje o naozaj dobrú vec. Celý výťažok z podujatia poputuje detským pacientom do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.

Organizátori z radov študentov Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského pozývajú priateľov, rodičov, absolventov, širokú verejnosť a všetkých priaznivcov futbalu, aby prišli podporiť dobré skutky a pomohli tým, ktorí našu pomoc potrebujú.

Vstupenky na charitatívny zápas GJGT vs. GAS si môžete zakúpiť na tomto odkaze.