Účasť v prvomájovom sprievode už dávno nie je povinná. Sviatok práce – 1. máj, môžete osláviť podľa svojich predstáv. Ponúkame vám niekoľko prvomájových tipov.

Stavanie májov

Ako už býva zvykom, v predvečer 1. mája sa stavajú máje. Aj Mesto Banská Bystrica v pondelok 30. apríla postaví na Námestí SNP máj. Nielen pre slobodné dievčatá ale pre radosť všetkých Banskobystričanov. Máj postavia členovia Folklórneho súboru Partizán, ktorí sa postarajú aj o kultúrny program. Začiatok o 17:00 h.

Máj si v pondelok postavia aj vo Vlkanovej (o 15:00 h pri Obecnom úrade) a v Badíne (o 17:00 h pri Obecnom úrade). V utorok 1. mája vztýčia máj aj na banskobystrickom sídlisku Rudlová – Sásová (o 16:00 h na lúke pod Pikartom).

Prvý máj v znamení otvárania

Na 1. mája sa otvára sezóna na Barborskej ceste a na Hodinovej veži v Banskej Bystrici, ale tiež vo Vydrovskej doline, na Čiernohronskej železnici či v ZOO Bojnice.

Barborská cesta (4. sezóna), je okružná púť stredným Slovenskom. Názov Barborská cesta sa viaže k menu sv. Barbory – patrónky baníkov. Trasa spája mestá Banská Bystrica – Kremnica – Banská Štiavnica, čiže mestá ako aj o dedinky a lokality, ktoré boli v minulosti centrom baníctva celoeurópskeho významu. Trasa pútnickej cesty, dlhá 186,2 km, začína aj končí v Banskej Bystrici a dá sa prejsť za 9 dní. Začať môžete práve v utorok 1. mája – o 9:30 h pri Barbakane na Moysesovom námestí, odkiaľ sa peši alebo na bicykloch presuniete do Španej Doliny. Viac info o Barborskej ceste na www.barborskacesta.com.

Šikmá Hodinová veža, dominanta Námestia SNP, vstupuje do letnej sezóny s novinkami, ktoré iste potešia každého jej návštevníka či návštevníčku. Viac sa dočítate tu:

Hodinovú vežu otvoria na 1. mája aj s viacerými novinkami

Prvomájovú náladu na banskobystrické námestie prinesie koncert Vojenskej hudby so spevákmi Annou Bartovou a Martinom Vetrákom. Začína sa o 15:00 h.

Tradičné prvomájové podujatie Stretnutie generácií už 29 rokov spája nadšencov automobilových veteránov. Aj tento rok sa začína na parkovisku na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Po výstave (od 9:00 do 12:00 h) sa retro vozidlá na štyroch či na dvoch kolesách vydajú smerom na Poniky (o 12:00 h) a odtiaľ po krátkej prestávke na Hrochoť, kde výstava veteránov pokračuje.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene tiež už tradične na prvého mája otvára svoje dvere verejnosti. Veľkí a malí návštevníci opäť budú mať príležitosť nazrieť do priestorov divadla, do ktorých bežne prístup nie je možný a stretnúť sa s tými, ktorých poznajú z javiska. Divadelné dobrodružstvo začne hneď pri vstupe do divadla nazretím do sveta známych i menej známych rozprávok. Súčasťou dvojhodinového programu budú zaujímavosti zo sveta divadla, hádanky, tvorivé dielne či súťaže. Ani tento rok nebude chýbať populárna autogramiáda, exkluzívne fotenie v divadelných zákutiach vytvorených špeciálne pre tento deň, štýlové maľovanie tvárí a pestrý hudobný program. To všetko od 10:00 do 12:00 h a bezplatne!

Vydrovská dolina otvára svoju už 16. sezónu. V programe, ktorý sa začína o 12:00 h, vystúpi DFS Matičiarik z Banskej Bystrice, DFS Malá Kýčera z Čierneho Balogu aj šermiarsko-divadelná skupina Via Historica. Nebude chýbať jazda vláčikom Čiernohronskej železnice na Dobroč a späť, či koníky Norika muránskeho typu zo Strediska chovu koní v Dobšinej.

Čiernohronská železnica (ČHŽ) začína 1. mája písať svoju 27. sezónu. Otvorenie ČHŽ je spojené s otvorením Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, kam sa, samozrejme, dostanete vláčikom ČHŽ po koľajničkách s rozchodom 760 mm. Do údolia Čierneho Hrona vás dopraví aj mimoriadny historický vlak zo Zvolena, Banskej Bystrice a ďalších nácestných staníc a zastávok. Mimoriadny vlak príde až do stanice Hronec, kde je možné prestúpiť na vlak ČHŽ. Viac informácií nájdete na stránke ČHŽ.

Aj v ZOO Bojnice na vás čaká deň plný zábavy a zážitkov. Napríklad tréning sloníc (11:00 a 15:00 h), autogramiáda medailistov zo ZPH v Pjongčangu (11:00 – 13:00 h), kvízy, tvorivé dielne a ďalšie.

Ak si chcete zájsť aj ďalej, tak na Trenčiansky hrad si môžete zájsť po bozk pod rozkvitnutou hradnou čerešňou. Prvomájové tematické prehliadky sa budú niesť pod názvom Zamilované panstvo (10:00 – 16:00 h). Vystúpi aj spoločnosť pre obnovu a rekonštrukciu historických bojových umení a tancov Fringia.

A ešte jedna pozvánka na hrad. Ľupčiansky. V utorok 1. mája si Hrad Ľupča môžete pozrieť v čase od 10:00 do 15:00 h, so vstupmi v hodinových intervaloch.