Druhé kolo hokejovej Tipsport extraligy priviedlo banskobystrických hokejistov pod Zobor, kde preverili domácu Nitru. Aj napriek včerajšiemu zápasu v Trenčíne „baranom“ ostali sily nazvyš a po vyrovnanom zápase sa nakoniec tešili z tesného víťazstva.

HK Nitra – HC ’05 Banská Bystrica 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Góly: 41. Chrenko – 36. Kolba (Jokila, M. Kokavec), 44. Hričina (Cebák, Heizer)

Zostavy tímov:

HK Nitra: Čiliak – J. Kováčik, Ďurák, Rais, Hruška, König, J. Polák, M. Bača, M. Mašlonka – Korhoň, M. Štefanka, Čaládi – H. Ručkay, T. Chrenko, Podstavek – S. Saliji, Marek Haščák, G. Saliji – Klíma, Hrnka, Šumichrast

HC ’05 Banská Bystrica: Chorošun – Cebák, Cuník, Haverinen, Kolba, Kubka, Brňák, Bambúch, A. Themár – Kútny, Češík, Kristoffersson – M. Kokavec, Jokila, J. Sýkora – Paľov, Kapuš, Marcinek – Nemček, Heizer, T. Hričina

Viackrát sa z gólu v súperovej sieti tešili hráči Banskej Bystrice. (foto il.: B. Račko)

Zápas začal v pokojnejšom tempe a hra postupne gradovala. Prvá vážnejšia situácia nastala v presilovke Nitry, tá však faul Havarinena nepotrestala. Väčší závar pred Chorošunovom prišiel až v úvode desiatej minúty, nová akvizícia v bráne „baranov“ však tomuto náporu odolala. Následne si optickú prevahu vybudovali práve hostia a Čiliaka preverili, či už strelou Hričinu alebo Kapuša. Gólman Nitry odolal však aj Nemčekovej nebezpečnej akcii, ktorú zlikvidoval ukážkovým semafórom. Medzi žrďami domácich bolo horúco aj v závere prvého dejstva počas presilovky „nulapätiek“. Na otvárací gól stretnutia sme si tak museli počkať, a nič na tom nezmenilo ani prečíslenie v samom závere, ktoré zneškodnil tentokrát obranca v modrom.

Úloha pred druhou dvadsaťminútovkou bola jasná. Vsietiť čo najskôr úvodný gól a prebrať kontrolu nad zápasom. Na ľade teda bolo skutočne živo. Najskôr sa o naplnenie plánu pokúšali Banskobystričania, v presilovke sa však neujala ani jedna zo sľubných striel a cestu do brány si nenašiel ani nepríjemne tečovaný puk Sýkoru. Následne sa o to pokúšala na druhej strane Nitra, no Raisovi pokazil radosť z gólu s dávkou šťastia či umenia Chorošunov. Prvý puk v sieti si diváci pýtali počas domácej presilovky, paradoxne gól inkasovali pár sekúnd po vypršaní Kolbovho trestu. Práve tento hráč dostal okamžite po naskočení na ľad prihrávku do brejku a ponúknutú príležitosť využil. Skóre po druhej tretine tak malo podobu 0:1.

Záverečná časť hry priniesla hneď v úvode presný zásad domácich, a to dokonca vo vlastnom oslabení. Tribúny rozjasal šikovnou strelou švihom Tomáš Chrenko. Úsmev na perách Nitranov však nevydržal dlho. V 44. minúte sa totiž skóre menilo opäť. Ľahký Cebákov puk si našiel cestu až do siete Čiliaka so zakrytým výhľadom. Následne zvýšili obrátky domáci. Ich snaha vyrovnať takmer slávila úspech desať minút pred koncom, osamoteného Podstavka však Chorošunov vychytal. Aj napriek zlepšenej hre hráčov spod Zobora vyrovnanie neprichádzalo. Nepomohol ani vabank v podobe hry bez brankára. Puk sa nachádzal prevažne v rohu klziska a to pre Banskú Bystricu neznamenalo vážnejšie ohrozenie. Nitra teda nehrala zle, no nakoniec si prvé víťazstvo v tejto sezóne po dobrom výkone vybojovala Banská Bystrica.