Vďaka banskobystrickej univerzitnej skupine Amnesty International (BUS AI) sa aj v roku 2013 budú konať Živé knižnice, diskusie, prednášky o ľudských právach, premietanie zaujímavých filmov ale aj workshop o vzdelávaní k ľudským právam a ďalšie.

Prvá Živá knižnica, pre študentov a študentky Gymnázia Andreja Sládkoviča, sa uskutoční v piatok 22. februára. Jej témou sú ľudské práva, ktoré cez svoje vlastné príbehy prinesú štyri Živé knihy.

„Živá knižnica, to sú Živé knihy, knihovníci, a knihovníčky a, samozrejme, čitatelia a čitateľky. Živá kniha, teda človek s výnimočným životným príbehom, či už hendikepovaný,  neheterosexuálne orientovaný, imigrant alebo svedok holokaustu, opisuje, resp. „číta“ počas vymedzeného času, zvyčajne 15 minút, čitateľom a čitateľkám svoj život. Tí majú možnosť pýtať sa Živej knihy na jej skúsenosti, zážitky či pocity, aby sa mohli lepšie vžiť do jej príbehu a intenzívnejšie ho prežiť. Každá Živá kniha totiž odovzdáva svojim čitateľom a čitateľkám odkaz, ktorý má pomôcť búrať predsudky a stereotypy, ktoré v nich môžu byť zakorenené,“ hovorí koordinátorka BUS AI Zuzana Szabóová.

Ako ďalej uviedla Zuzana Szabóová, Živá knižnica je výnimočnou metódou, ktorá sa využíva ako súčasť vzdelávania k ľudským právam. Je to facilitované stretnutie mladých ľudí s jednotlivcami, ktorí v spoločnosti často čelia rôznym predsudkom a vylúčeniu, neraz aj preto, že väčšinová spoločnosť nemá možnosť týchto ľudí bližšie spoznať. V prípade mladých ľudí ide aj o preberanie správania a myslenia svojich rodičov.

Na piatkovej Živej knižnici si študenti gymnázia prečítajú, vypočujú príbehy štyroch Živých kníh. Každá  z týchto knižiek je jedinečná a ich príbehy sú diametrálne odlišné. Pôjde o jednu z menších Živých knižníc, keďže sa je zúčastní približne 30 študentov a študentiek.  Najväčšou je každoročne Živá knižnica, ktorú organizuje Iuventa pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv v Bratislave. Navštívi ju približne 500 stredoškolákov/čok. Prvá Živá knižnica v Banskej Bystrici bude síce desaťkrát menšia, ale o to väčšie plány majú jej organizátori/ky do budúcnosti.

„Toto je len začiatok. Plánujeme spolupracovať s viacerými školami a organizáciami a naším cieľom je koncom roka priniesť obdobne veľkú Živú knižnicu, aká sa každoročne deje v Bratislave, aj do Banskej Bystrice,“ uviedla Zuzana Szabóová.

Živú knižnicu ako súčasť vzdelávania k ľudským právam a mládežníckeho projektu HRYEC podporil program Mládež v akcii.

Ak máte záujem usporiadať Živú knižnicu aj vo vašej škole, napíšte na: banskabystrica@amnesty.sk.