Kapela Proscribed, ktorá sa venuje prevažne žánru death – hardcore, vznikla koncom leta 2008. Zo začiatku hrávali Patrik Sedmák (28 rokov – bicie) a Jakub „Tito“ Kašiar (24 rokov – gitara, teraz vokály) iba nezáväzne v garáži, ale po troch skúškach sa hudbe začali venovať naplno. Pribrali ďalších troch členov a tak zostava s Tomášom Kapustom (25 rokov – gitara), Matejom Húšťavom (20 rokov – gitara) a Miroslavom „Longim“ Longauerom (28 rokov – basa) zotrváva doteraz. Chalani v sebe nezapreli svojho kolektívneho ducha ani v tomto rozhovore, keďže odpovedať na otázky nechceli jednotlivo, ale spoločne.

Prečo ste sa nazvali Proscribed? Cítite sa byť „mimo zákona“?

Názov kapely nevystihuje to, že sme postavení „mimo zákona“. Toto pomenovanie je skôr narážkou na to, že hudba tohoto žánru a jemu podobných je často odsudzovaná, nepochopená a ľudia ju vnímajú s veľkými predsudkami.

Hrávate výlučne death-hardcore, alebo ste otvorení aj iným štýlom?

Myslíme si, že v našej hudbe sa skĺbuje množstvo štýlov, nakoľko každý z nás počúva úplne odlišnú hudbu. Taktiež nechceme byť obmedzení jednou škatuľkou, alebo frázou.

Máte nejaké hudobné vzory, ktorými sa vo svojej tvorbe inšpirujete?

Ako sme už spomenulí, každý z nás má rád niečo iné a je určite ovplyvnený kopou kapiel. Ale nedržíme sa striktne nejakého vzoru. V mnohých kapelách príde k tomu, že sa stanú niekoho kópiou, čo my určite nechceme.

Ako vznikajú vaše skladby a kto u vás píše texty?

Každá skladba vznikala inak. Niekedy sú riffy hotové už vopred, inokedy sa experimentuje a k dobrej veci pomôže náhoda. Textom sa venuje hlavne Tito a Maťo. Spoločne to všetko dávame dokopy, každý prispeje názorom, svojim prvkom, zmenou. Nakoniec vznikne celok.

Štýl hudby, ktorému sa venujete, počúva len obmedzený okruh ľudí. Aké reakcie teda máte od poslucháčov?

Na reakcie sa treba asi spýtať ľudí, čo chodia na koncerty. Určite sú kladné, aj záporné.

Na vašej stránke som zatiaľ nevidel veľa skladieb. Z čoho teda pozostáva váš repertoár?

Samozrejme, že vlastných skladieb máme viac, na internetových stránkach sú ale zverejnené len tie, čo máme nahraté na našom prvom deme. Celkovo je ich desať a zopár máme ešte rozpracovaných. Na koncerty ich potom vyberáme podľa prideleného času, pričom zaraďujeme aj dva covery (Sepultura, Pro-pain).

[youtube TdwLBmtdvl4 560 340]

Zatiaľ tvoríte len anglické piesne. Slovenské texty vám do takéhoto štýlu nesedia?

Spraviť dobrý slovenský text je výzvou, no zatiaľ sme sa o to nepokúšali. V budúcnosti sa tomu ale nebránime.

Kde a ako často nacvičujete?

Skúšame v garáži, kde je cez zimu chladnejšie ako vonku a v lete naopak riadne peklo. Stretávame sa zväčša po víkendoch, keďže každý z nás má prácu, alebo školu.

Spomínate si na svoj prvý koncert?

Jasné, že si na to pamätáme, bolo to v Tartarose a ešte teraz z toho poniektorých bolí hlava.

Kde ste už odvtedy mali možnosť vystupovať?

Príležitostí bolo dosť, ale stihli sme obehať hlavne stredné Slovensko. Boli to zatiaľ menšie klubové akcie v mestách ako Lučenec, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Zvolen a samozrejeme Banská Bystrica. Pritrafil sa nám aj jeden festival a to Sliačske rockové leto, čo bola naša prvá skúsenosť s väčším stageom.

Čaká vás nejaký koncert aj v blízkej dobe?

Najbližšie koncertujeme 19.2. v Zvolenskom Music Rock Caffe, kde vystúpime po boku známejších kapiel Abstract a Pathology Stench.

Aké máte plány do budúcna?

Dokončiť a nahrať materiál na naše prvé CD, niekedy na začiatku leta, na čo sa strašne tešíme. A hlavne koncertovať !! 🙂

Viac o kapele, ako aj ďalšie skladby na vypočutie nájdete na bandzone profile tu…