Občianske združenie Svetielko nádeje spustilo začiatkom júla projekt Nový priestor pre nádej s cieľom zlepšiť podmienky hospitalizácie detí s rakovinou a získať darcov, ktorí pomôžu zabezpečiť finančné prostriedky na dispozičné úpravy, zariadenie pacientskych izieb a ďalších priestorov na detskej onkológii v Banskej Bystrici.

Projekt má štyri etapy a na jeho realizáciu je potrebných celkovo 160 000 eur. Od júla sa podarilo získať na projekt už viac ako 70 000 eur. Aktuálne sa realizujú prvé dve etapy. Svetielko nádeje postupne dozariaďuje pacientske izby. „Do polovice pacientskych izieb sme už nainštalovali zakúpený nábytok na mieru vrátane vstavanej chladničky. Nábytok do druhej polovice izieb je vo výrobe,“ priblížil situáciu MUDr. Pavel Bician, predseda občianskeho združenia.

Na všetky pacientske izby iniciátori projektu zakúpili a nainštalovali TV set top boxy, do kúpeľní zrkadlá a chýbajúcu vodovodnú  batériu, ale napr. aj sprchové závesy a protišmykové podložky. Zakúpili a nainštalovali aj žalúzie na okná a dvere do pacientskych izieb a do kancelárie pre personál oddelenia. Na chodbách klinky ako aj v novozariadených pacientskych izbách pribudli špeciálne polepy, ktoré slúžia ako bezpečnostný a zároveň estetický prvok.

„Televízory s viacerými rozprávkovými programami, chladnička, čistička vzduchu, nový na mieru robený nábytok, klimatizácia, sprcha a WC, polohovateľné  postele s antidekubitnými matracmi, multifunkčný stolík. To všetko tvorí na týždne, niekedy mesiace „domácnosť“ dieťaťa a sprevádzajúcej osoby. Môžem potvrdiť, že vynovené prostredie výrazne prispelo k psychickej pohode pacientov a zlepšeniu kvality ich života počas hospitalizácie,“ potvrdil  Ľuboš Moravčík, sociálny pracovník Svetielka nádeje, ktorý pracuje priamo v priestoroch detskej onkológie.

V rámci druhej etapy, ktorou je vybudovanie herne, bolo potrebné vybúrať strop, priečku a podhľady. Podlahu dali vyrovnať nivelačným poterom a pustili sa do elektroinštalačných prác, inštalovania klimatizácie a prispôsobenia stropnej konštrukcie.

„Nad rámec pôvodne plánovaných zámerov sme zakúpili a namontovali nový inteligentný komunikačný systém sestra – pacient, ktorý ponúka množstvo funkcií, užitočných pre pacienta ako aj pre personál, a umožňuje rýchle privolanie pomoci,“ doplnil Pavel Bician.

Svetielko nádeje sa snaží na tento projekt získať finančné prostriedky viacerými spôsobmi.  Darcovia môžu projekt podporiť na účet združenia: SK83 1100 0000 0026 2075 6262. Všetky dôležité informácie o realizácii projektu a možnostiach podpory sú dostupné na ich webovej stránke.