1Aj keď mestskí poslanci ešte v marci zamietli financovanie štúdie uskutočniteľnosti investície na plážovom kúpalisku, vedenie mesta naďalej príchod celoročnej unikátnej atrakcie pokladá za prioritu.

Prednosta mestského úradu v Banskej Bystrici Miroslav Rybár, ktorý projekt unikátneho aquaparku v meste presadzuje, ešte v marci hovoril o trojici zahraničných potenciálnych investorov. Tí mali od mesta požadovať predloženie štúdie uskutočniteľnosti projektu, ktorú chcela samospráva financovať z vlastných rozpočtových prostriedkov. Poslanci ale boli proti. “Presunieme tieto prostriedky na nejaké zmysluplnejšie projekty v rámci mesta,” uviedol vtedy podpredseda väčšinového poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS Jakub Gajdošík. Ten potom poslaneckou zmenou navrhnutého rozpočtu prostriedky presunul na údržbu miestnych komunikácií.

Napriek negatívnemu postoju poslancov i časti verejnosti, sa vedenie mesta myšlienky nevzdalo. V spolupráci s architektonickou kanceláriou FISCHER & PARTNERS, ktorá má za sebou napríklad návrhy aquaparku v Bešeňovej či ďalších projektov v Srbsku a Gruzínsku, pripravilo prvý ideový návrh budúceho vzhľadu priestoru plážového kúpaliska. Tento projekt v utorok mesto prezentovalo pozvaným podnikateľom z oblasti cestovného ruchu, aj stavebníctva, ale aj pozvaným poslancom mestského zastupiteľstva.

ScreenShot002Prednosta MsÚ v Banskej Bystrici na stretnutí uznal, že projekt prekrytého bazénu pripomínajúceho morské prostredie sa na prvý pohľad môže zdať nad možnosti regiónu: „Je to myšlienka, ktorú je potrebné najskôr vstrebať, ale musíme hľadať prvky, ktoré by nás odlíšili. Po búrlivej diskusii na začiatku roka nabral projekt na obrátkach a oslovili nás podnikatelia v cestovnom ruchu, ktorí pociťujú potrebu takejto celoročnej atrakcie pre svojich hostí. Podnikatelia aj z ďalších oblastí dokonca prejavili záujem spolupodieľať sa na vytvorení komplexnej štúdie,“ uviedol Miroslav Rybár. Ako ďalej dodal, pri vízii sa od začiatku počíta so zachovaním bazénovej časti kúpaliska, ktorá by tak ďalej mohla slúžiť Banskobystričanom na letnú rekreáciu. „Ide nám o plochu jazera, ktorú dlhodobo nevieme efektívne využiť,“ dodal prednosta. Juraj Sninský, konateľ spoločnosti AQUALAND Slovakia, ktorá prevádzkuje kúpalisko v súčasnosti, deklaroval ochotu spolupracovať a vyjsť v ústrety prípadnému investorovi väčšieho projektu.

Zástupcovia spomenutej architektonickej kancelárie predstavili možnosti efektívnej urbanizácie priestoru v niekoľkých etapách. „Malé aquaparky nefungujú. Aby bol projekt zmysluplný, musí obsahovať určité množstvo atrakcií pre rôzne skupiny ľudí. V prvej etape hovoríme o nutnej investícii medzi desiatimi a pätnástimi miliónmi eur,“ uviedol architekt Pavol Fischer. Už len prvá etapa by mala pri plnej prevádzke priniesť priame vytvorenie sto až stopäťdesiat pracovných miest. Vedenie mesta za výhody považuje aj väčšie finančné prostriedky v rozpočte mesta za dane z ubytovania, revitalizáciu existujúceho kúpaliska či podporu ďalších podnikateľov a živnostníkov pôsobiacich v prepojených službách. Predstavené návrhy ale predstavujú len ideovú štúdiu, nie konkrétny projekt, aký by mal byť napokon realizovaný. Samospráva chce nateraz podľa slov Miroslava Rybára pokračovať v aktívnej komunikácii s domácimi i zahraničnými potenciálnymi investormi a projekt rovnako komunikovať aj s verejnosťou.