Kultúrne leto v Banskej Bystrici odštartujú aj tento rok tradične Dni mesta, ktoré sa uskutočnia od 17. do 19. júna 2021. Komunitno-coworkingové centrum 365.labb na Lazovnej ulici je jednou z 27 banskobystrických kultúrnych inštitúcií, ktoré sa zapojili a pripravili si pre návštevníkov bohatý program.

„Mesto Banská Bystrica sa rozhodlo prepojiť obrovský kultúrny potenciál, ktorý sa v meste nachádza, vďaka čomu účastníci môžu spoznať jednotlivé miesta, v ktorých sa tvorí a prezentuje kultúra. 27 banskobystrických kultúrnych inštitúcií, občianskych združení a jednotlivcov pôsobiacich v našom meste spojilo sily a aj napriek epidemiologickým opatreniam pripravili takmer 60 podujatí pre všetky vekové kategórie. Obyvateľov i návštevníkov tak čakajú tri dni plné spevu, tanca, pozorovania hviezd, výstav a rôznych iných aktivít,“ uvádza  Zuzana Chrenková Srncová z Oddelenia kultúry Mesta Banská Bystrica.

V priestoroch komunitno-coworkingového centra sídlia rôznorodé organizácie, pričom každá z nich si pripravila originálnu a zaujímavú aktivitu. Centrum dobrovoľníctva predstaví v piatok 18. júna ako funguje dobrovoľnícka práca a ktoré organizácie teraz hľadajú dobrovoľníkov.

„Okrem toho, že v našich priestoroch sa snažíme o zero-waste fungovanie, spolupracujeme s organizáciami, ktoré sa venujú aj envirovzdelávaniu. Dobrovoľníčky z EnviroFuture naučia vaše deti ako správne triediť odpad. A malí aj veľkí si budú môcť vyskúšať interaktívne info tabule Ekolab, ktoré nám predstaví Nadácia Ekopolis. Okrem zaujímavých informácií obsahujú aj hravé prvky, ktoré vás prevedú témami ako je význam stromov a zelene v krajine  a „eco-friendly“ životný štýl,“ dopĺňa Eva Ščepková z 365.labb.

V rámci podujatia Dišputy o pomalej móde predstavia svoju tvorbu dvaja zaujímaví ľudia. Jednou z nich je Veronika Kočáriková, odevná dizajnérka z Radošoviec, ktorá sa venuje skúmaniu multigeneračného a multifunkčného tradičného odevu a modernizuje ho do súčasnej spoločnosti pod vlastnou značkou odevného štúdia Veja Kočárik. Ďalším diskutujúcim bude Tomáš Nagy, ktorý sa ako člen 365.labbu, organizuje SWAP a v rámci svojho projektu Sloudrobe sa snaží prezentovať udržateľné značky v módnom priemysle. Sprievodnou aktivitou diskusie bude mini bazárik, kde bude možné si zaobstarať nový kúsok do šatníka.

V sobotu čaká deti od 8 do 12 rokov workshop v innolabb dielni. Vyrobia si lietadlo alebo robota z materiálu, ktorý by inak skončil v odpade, vyzdobia si ho podľa seba a pomocou jednoduchých vychytávok túto hračku aj rozsvietia.

„365.café si pripravilo v spolupráci s Gastrovia group chutné cocktail menu na báze kávy a čaju a v sobotu sa spoločne s naším šikovným baristom dozviete, že ako si doma správne pripraviť filtrovanú kávu,“ uvádza Eva Ščepková.

Počas celého podujatia budú mať návštevníci k dispozícii výstavu Tomáš Rafa / Utečenci vitajte, ktorú pripravila A7 Gallery.