V spolupráci s rozrastajúcim sa projektom Šport Blog SK/CZ vám prinášame prognózu očakávaného semifinálového súboja a zároveň ostro sledovaného stredoslovenského derby.

Favorit súťaže vs. štvrťfinálové prekvapenie

Zatiaľ čo postup „baranov“ do semifinále spochybňoval pred play-off asi iba blázon, postup MHC Martin zrejme mnohých prekvapil. Aj keď v Martine tomu isto verili, štatistiky, vzájomné zápasy a iné čísla hovorili inak. Dokonca aj po prvom zápase série medzi Košicami a Martinom všetci čakali, že postup „oceliarov“ bude iba povinná jazda na každoročnej ceste do semifinále. Šieste mužstvo po základnej časti však prekvapilo celú hokejovú verejnosť a v Martine tak zavládla po rokoch obrovská eufória. Kým mužstvo spod Urpína sa stáva pravidelným účastníkom (semi)finále, Martinčania sa doň prebojovali po dlhých 7 rokoch.

Môj dom, môj hrad – bude to platiť aj naďalej?

Okrem mnohých iných faktorov zdobí oba celky najmä sila v domácom prostredí. Banskobystričania sú počas celej sezóny na domácom ľade takmer neporaziteľní. Martin si získal rešpekt možno až po štvrťfinálovej sérií. Košičanov zdolali na vlastnom ľade vo všetkých troch zápasoch, ktoré proti sebe v rámci ich série odohrali. Čo však rezonuje ešte viac je fakt, že v troch domácich zápasoch inkasovali len jeden jediný gól. Oba fanúšikovské tábory patria medzi tie najlepšie na Slovensku a dokážu vytvoriť pre svojich hráčov úchvatnú kulisu. Neprekvapilo by teda, ak by oba tímy dokázali na svojom ľade triumfovať a dočkali by sme sa rozuzlenia až v siedmom zápase.

Súboj brankárov?

Nie je to tak dávno, čo boli Jason Bacashihua a Mathieu Corbeil kolegovia a užívali si po zápasoch spoločné víťazné tance priamo na ľadovej ploche. Teraz táto dvojica možno stojí na prahu obrovskej rivality. Obaja brankári sú momentálne pre svoje mužstvá nespochybniteľnými jednotkami, Corbeil dokonca ašpiruje na post najužitočnejšieho hráča play-off. Jeho úspešnosť zákrokov 96,21% je dokonca o niečo málo vyššia ako „Cashova“, ktorému v kolónke úspešnosti zákrokov svieti číslo 94,78%. Obaja však dva góly v zápase inkasujú len naozaj zriedka. Dočkáme sa megasúboja týchto dvoch kamarátov? Alebo bude bystrická ofenzíva aj naďalej valcovať?

Ofenzíva baranov vs. defenzíva Martinčanov

Ak si ešte za niečo tieto dva celky zaslúžia absolutórium, tak v prípade hráčov HC ´05 je to jednoznačne ich ofenzívna smršť, ktorú predvádzajú ako počas sezóny, tak aj počas play-off. V sérií proti Novým Zámkom nováčika vôbec nešetrili a v piatich zápasoch nasúkali obdivuhodných 27 gólov. Ešte pozitívnejší fakt je, že o 27 gólov sa postaralo až 15 rôznych strelcov! Martin však zdobí slušná obranná hra, vo vlastnom pásme sa vyznačujú jednoduchým štýlom, poctivým preberaním hráčov, dohrávaním súbojov a nedovoľujú súperovi, aby ich dostal pod tlak. Navyše Martin obstojne bráni aj stredné pásmo, čo sťažuje ich súperom zisk útočného pásma. Banskobystričania sú však o level vyššie. Jedno je jasné – trénerské tímy oboch celkov mali dostatok času, aby si naštudovali slabiny svojich súperov. Má však tím spod Urpína vôbec nejakú slabinu?

Kľúč k úspechu

Pre Banskú Bystricu je kľúč k úspechu asi jednoduchší. Favorit celej súťaže sa musí naďalej prezentovať svojou hrou, zvíťaziť v prvých dvoch domácich zápasoch a tieto víťazstvá potom potvrdiť aspoň v jednom zápase u súpera. Scenár podobný tomu, ktorý sa odohral vo štvrťfinále. Ľahko sa však povie. Tlak môže byť totiž práve na pleciach „baranov“, Martin už svoj úspech dosiahol a dalo by sa povedať, že ich hráči už nemajú čo stratiť. Z kabíny MHC sa však ozývali odhodlané hlasy o tom, že nehodlajú nič vypustiť. Aký je teda kľúč k prípadnému úspechu pre Martinčanov? Nuž, zopakovať výkony aké podávali proti Košiciam možno nebude stačiť.

Bude to chcieť aj naďalej pozornú defenzívu a vyvarovať sa zbytočným faulom. Banskobystrická presilovka, na rozdiel od tej košickej, dokáže byť totižto „smrtiaca“. Tridsať-percentná úspešnosť presilových hier hovorí za všetko. Bude to však náročné, nakoľko hráči HC´05 sú skvelí v každej činnosti a dokážu si svojim pohybom vypýtať faul. Martin takisto musí pridať aj na svojej gólovej efektivite, nakoľko podobné víťazstvá ako uhrali v domácom šiestom zápase proti oceliarom (1:0, pozn. red.) sú asi utópiou.

Záver

V tomto prípade bude asi rozumné vyhnúť sa tipovaniu výsledku tejto série. Budeme však radi ak práve vy – fanúšikovia vyjadríte svoj názor v komentároch na sociálnej sieti Facebook. Ideálne na stránke Šport Blog SK/CZ, v spolupráci s ktorou vám prinášame tento článok. Kliknite teda na www.facebook.com/sportbloger a nezabudnite pridať like.