Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akú úlohu má pre vás v živote váš smartfón? Nepriateľ, spoločník, najlepší kamarát. Nech je to čokoľvek, treba si uvedomiť, že sa pomaly, ale isto, stáva súčasťou nás samých.

Berieme si ho do práce, do školy, na výlety, drahé večere, no spoločnosť nám robí aj doma pri telke. A aj keď je zlým pánom, dokáže byť nenahraditeľným sluhom.

Pri pomyslení, že by som o svoj telefón prišla ma desí hneď niekoľko vecí. Heslá na sociálne siete, email, Paypal, dôležité poznámky, fotografie či videá. Všetko, o čo by som prišla, nedokážem spočítať na prstoch jednej ruky. A predstava, že by všetky moje údaje boli v rukách cudzích ľudí ma desí ešte viac. Ako tomu všetkému predísť?

Zdroj: pexels.com

Kvalitný antivírus

Každé zariadenie má veľa skvelých funkcií. Tak skvelých, že nie každý o nich vie. Niektorým ľuďom stačí vedieť telefonovať a sú radi, keď za 20 minút napíšu rodine SMS-ku s prianím k Veľkej noci. To im však telefón neochráni. Najužitočnejšou radou pre ochranu vášho telefónu “zvnútra” (lebo pamätajte – všetko začína zvnútra) je inštalácia antivírusového programu. Ten by sa mal dať za malý poplatok zakúpiť aj u každého operátora, kde vám predajcovia ochotne nanútia aj ďalšie služby z dielne ich spoločnosti. Tu treba zvážiť, ktoré naozaj využijete, no kvalitný antivírus je “must have” každého telefónu.

Ochrana proti pádom

Po úspešnej inštalácii antivírusového programu prichádza na rad zaobchádzanie so zariadením. Najlepšou radou, akú vám môžem dať, keď sa bavíme o pádoch, je nepúšťať váš smartfón na zem. Vlastne je to asi tá najlepšia a najzbytočnejšia rada. Telefón dokáže aj z malej výšky spadnúť spôsobom, že ho bude možné predať už len na náhradné diely.

Ale čo mne pri pádoch skutočne pomohlo? Tvrdené sklo vždy dokonale ochránilo môj displej, a síce po viacerých pádoch vyzeralo, že už toho viac nezvládne, vždy ma dokázalo prekvapiť. A vedeli ste, že existujú temperované sklá aj na zadnú stranu telefónu? Možno trochu zbytočné, keď máme na trhu tak veľký výber krytov na mobil. Dostupných je mnoho materiálov, farieb a vzorov. či už človek hľadá niečo nenápadné, transparentné a jednofarebné alebo chlpaté, trblietkavé a extravagantné. Aj keď niektorí berú vďaka krytu na mobil svoj telefón skôr ako módny doplnok, nemožno im poprieť fakt, že obal na mobil je to najlepšie, čo môžu svojim zariadeniam pri nárazoch dopriať.

Zdroj: pixabay.com

Ochrana proti ukradnutiu

Nalejme si čistého vína. Pokiaľ budú zlodeji šikovní, nepomôže nám, ani keby sme si telefón oblepili lepiacou páskou okolo nášho zápästia. Avšak predchádzať sa do určitej miery dá aj pred krádežou. Základom je prenášanie nášho smartfónu. Možno ste si doteraz mysleli, že prenášať ho v ruke, kedy viete, kde sa nachádza, je ten najistejší spôsob. Omyl! Po internete koluje mnoho videí (mnoho vtipných, kedy ľudia používajúci svoj mobil počas chôdze narazili do všemožných objektov), no mnoho tých, ktoré nám snáď dostatočne poslúžia ako varovanie, že nosiť telefón v ruke nie je najlepšie riešenie. A keď ho nemáme v ruke, máme ho v zadnom vrecku. Ďalšia chyba. Nebudeme si klamať, všetci ho tam nosíme. Najlepšie je umiestniť si ho do tašky, ideálne do priehradky, kde by sa potenciálny zlodej nemal dostať bez nášho povšimnutia.

Zdroj: unsplash.com

A čo v prípade, že už sa s ním niečo stalo?

Prvá vec, za ktorou začne smútiť snáď každý, sú mediálne súbory a.k.a média – fotografie, videá, obľúbené playlisty. Aby ste predišli ich strate, najlepšie je zálohovať si ich. Či si zvolíte formu zálohovania na internete alebo v pamäti vlastného počítača, je už len na vás. Pri hľadaní strateného “priateľa” vám dokáže pomôcť aj mnoho aplikácií určených na nájdenie smartfónu. Niektoré sú súčasťou antivírusového programu, iné sú voľne dostupné v obchode operačného systému. Tu si však treba dať pozor na dôveryhodnosť aplikácie.

Je na každom z nás, ako pristupujeme k ochrane nášho zariadenia, avšak je prežitie s telefónom bez ujmy nereálne? Nie je, aj keď je určite náročné!