Vítanie nového roka 2023 bude spojené aj s oslavami 30. výročia vzniku Slovenskej republiky. V Banskej Bystrici čakajú návštevníkov centra mesta oslavy aj na Silvestra, avšak bez centrálneho polnočného ohňostroja. Na tradíciu podvečerného novoročného ohňostroja 1. januára síce mesto pôvodne plánovalo nadviazať, zámer ale zrušili mestskí poslanci.

Na program Banskobystrických Vianoc nadviaže mesto aj kultúrnym programom pri príležitosti vítania nového roka.  Silvestrovský program, 31. decembra, sa začne na Námestí SNP o 22.30 h koncertom slovenskej skupiny Puding pani Elvisovej. Pokračovať bude vystúpením Dua Kyselí Krastafci s ich ohňovou šou.

„Pomocou veľkoplošnej obrazovky odpočítame posledné sekundy starého roka a po polnoci sa DJ Adžarv postará o zábavu najznámejšími oldes hitmi. Diskotéka pod holým nebom potrvá zhruba do 1.30 h,“ avizuje mesto v pozvánke. Silvestrovské oslavy budú už tradične bez centrálneho polnočného ohňostroja.

Ohňostroj na Nový rok zrušili poslanci

Mesto plánovalo nadviazať na tradíciu novoročného ohňostroja na Námestí SNP a 1. januára plánovalo desaťminútový pyromuzikálny ohňostroj. Náklady naň považovali poslanci v čase finančných škrtov v rozpočte za neprimerané a mesto preto síce túto položku z rozpočtu vyškrtlo, financovať ho však napokon mali súkromní podnikatelia sponzorsky. „Aj napriek tomu bude z ekologických dôvodov napokon zrušený,“ potvrdila pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová.

Zámery sa zmenili na utorkovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, kde viacerí poslanci poukázali nielen na ekonomický, ale aj ekologický rozmer tejto témy. Na návrh poslankyne Ivany Figuli (Bystrica má na viac) väčšina poslancov schválila uznesenie, ktoré primátora zaviazalo ohňostroj zrušiť a nájsť ekologickejšiu alternatívu.

Viaceré mestá prešli v uplynulých rokoch na realizáciu novoročných videomappingov na významných budovách či dronové show. Primátor Ján Nosko už na utorkovom zasadnutí zastupiteľstva avizoval, že pre krátkosť času bude hľadanie alternatívneho riešenia náročné.

Program na Námestí SNP sa tak 1. januára uskutoční podľa plánov, avšak bez ohňostroja. Tridsiate výročie vzniku Slovenskej republiky tak budú môcť Banskobystričania osláviť koncertom speváčky a pesničkárky Simy Magušinovej – 1. januára od 16-tej hodiny.

Nasledovať bude príhovor primátora mesta Jána Noska a o 17-tej bude špeciálne nasvietená najvyššia budova v Banskej Bystrici – Europa Business Center.