Už 19 rokov je 1. december Medzinárodným dňom boja proti AIDS (World AIDS Day). Odvtedy sa stal jedným z najúspešnejších kampaní, zvyšujúcich povedomie o tomto globálnom zdravotnom probléme, kedy si ľudia na celom svete, vrátane Slovenska,  pripomínajú nebezpečenstvo prenosu HIV/AIDS a možnosti prevencie.

foto: familyservice.us

Koncepcia Svetového dňa boja proti AIDS vznikla v roku 1988 na svetovom summite ministrov zdravotníctva o programoch prevencie AIDS. Spoločným medzinárodným symbolom informovanosti o problematike HIV a AIDS je červená stužka (ang. Red Ribbon). Tento symbol je tiež začlenený do loga asociácie UNAIDS a ďalších organizácií, ktoré sa venujú problematike HIV/AIDS. Každý rok si ho pripomíname pod novým heslom, poukazujúcim na rôzne aspekty problematiky tohto ochorenia. Tento rok  je hlavnou témou univerzálny prístup k liečbe a ľudské práva.

K 27. novembru 2010 bolo na Slovensku evidovaných 339 HIV pozitívnych ľudí, z toho u 57 už prepuklo ochorenie AIDS. V Banskobystrickom kraji bolo celkove od začiatku vyšetrovania v roku 1985 zaevidovaných 23 HIV pozitívnych ľudí, u siedmich z nich už prepuklo ochorenie AIDS“, uviedol MUDr. Pavol Lokša z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zároveň vedie Poradňu pre prevenciu HIIV/AIDS. Poradňa vznikla pri banskobystrickom RÚVZ v roku 1993. V tomto roku k 27.11.2010 v nej odobrali 206 vzoriek krvi na zisťovanie protilátok proti vírusu HIV, z nich 32  bolo anonymných. Zároveň na linku  počas roku 2010 volalo na linku poradne s č. 415 42 26 dovedna 149 klientov ohľadom poradenstva a  problematiky HIV/AIDS. Súčasťou práce poradne je už štvrtý rok aj realizácia projektu „Hrou proti AIDS“, na ktorom sa zúčastňujú mladí ľudia zo základných a stredných škôl. Cieľom  je dať možnosť mládeži netradičným spôsobom – hrou, získať základné informácie o spôsoboch prenosu vírusu HIV i ďalších pohlavne prenosných infekcií, o ochrane pred nežiaducim otehotnením, ako aj premýšľať o vlastných postojoch a správaní sa v možných rizikových skupinách. V roku 2010 už túto hru absolvovalo vyše 200 žiakov a študentov z okresu Banská Bystrica. „ Vyšetrovanie anti – HIV protilátok je prístupné každému človeku. Ak vyšetrovaná osoba trvá na anonymnom vyšetrení, lekár jej pridelí kódové označenie a vyšetria ju anonymne. Výsledky testov oznamuje lekár vyšetrovanému osobne a každá návšteva u lekára je spojená s poradenským rozhovorom“, uviedol MUDr. Lokša.

DOPLŇUJÚCE INFORMÁCIE:

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvým je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo, alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV- pozitív – asociačné ochorenie a posledným štádiom je už samotný AIDS. Podľa organizácie UNAIDS (United Nations Joint Programme on HIV/AIDS) žilo koncom roka 2009 vo svete asi 33,4 milióna ľudí s HIV, z čoho bolo 2,1 milióna detí mladších ako 15 rokov. Vlani umrelo na choroby vyvolané HIV/AIDS až 1,8 milióna osôb. Počet úmrtí sa však v porovnaní s rokom 2004 znížil o 20 percent,  čo odborníci pripisujú celosvetovému úsiliu o zastavenie tejto choroby, vrátane osvety.  Hovorí o tom správa Spoločného programu OSN na boj proti HIV/AIDS, ktorú na základe údajov zo 63 krajín sveta vypracovali experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Detského fondu OSN (UNICEF) a UNAIDS. Okrem iného sa v nej však konštatuje, že je potrebné vykonať ešte mnoho práce, pretože sa ani v tomto roku nepodarilo dosiahnuť stanovené ciele – zaistiť všeobecný prístup k prevencii, liečbe a starostlivosti infikovaných vírusom HIV. Vírus imunitnej nedostatočnosti človeka je retrovírus, ktorý útočí na bunky imunitného systému a ničí ich, alebo ich znefunkčňuje. V prvých štádiách infekcie sa symptómy neprejavia, vývoj infekcie však oslabuje imunitný systém, v dôsledku čoho človek môže ľahšie dostať rôzne infekčné choroby. Prenáša sa spravidla pri nechránenom pohlavnom akte, v niektorých prípadoch pri transfúzii krvi, z matky na dieťa počas tehotenstva, pri pôrode alebo pri dojčení.