V strede nasledujúceho týždňa si pripomenieme 68. výročie Slovenského národného povstania. Múzeum SNP v Banskej Bystrici pripravilo aj tento rok bohatý spomienkový program, ktorý sa uskutoční jednak počas stredajšieho sviatočného dňa 29. augusta, ale aj vo štvrtok 30. augusta.

Presne v stredu 29. augusta väčšina z nás nepôjde do práce, pretože Slovensko si pripomenie udalosti spred 68. rokov, kedy v Banskej Bystrici vypuklo Slovenské národné povstanie. To bolo reakciou proti vstupu nemeckých vojsk na naše územie, ale zároveň, v širšom kontexte, aj proti vláde Jozefa Tisa. Aj keď hlavný odboj povstaleckej armády trval len zhruba mesiac, partizánskym spôsobom boja vytrvali jednotky v snahe až do oslobodenia Slovenska na jar 1945.

Oslavy SNP v jeho centre pri súčasnom pamätníku tejto udalosti budú mať opäť dve časti. Tá prvá, oficiálna, odštartuje za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov v stredu o 10.00 h priamo pred Múzeom SNP. Jej súčasťou bude samozrejme pietna spomienka spojená s kladením vencov a preletom stíhačiek slovenských vzdušných síl z niekdajšieho povstaleckého letiska Tri duby na Sliači. Po skončení oficiálneho programu bude potom počas celého dňa tradične vstup do expozície múzea voľný. Kultúrny program odštartuje o 13.00 h a vystúpi v ňom vokálny súbor Legenda z ruského Kaliningradu, kapely Slovak Tango či Rusín Čendéš Orchestra, folklórne súbory Urpín a Mladosť a na záver zanôti piesne v štýle belcanta trio spevákov z formácie La Gioia.

Vo štvrtok sa potom uskutočnia v Múzeu SNP vernisáže výstavy Liptov a SNP a výstavy Jara Žiaka – Hrdinovia. Večer 30. augusta o 19.00 h sa rovnako v areáli Múzea SNP uskutoční slávnostný koncert banskobystrickej Štátnej opery, na ktorý je tiež vstup voľný.

Banskobystričania sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia, ktoré bývajú každoročne najmä s oficiálnou časťou osláv v centre mesta spojené. Od utorka 28. augusta 22.00 h do stredy 29. augusta 17.00 h bude zákaz zastavenia na Cikkerovej, Kuzmányho a Kapitulskej ulici. V  deň osláv – 29. augusta budú zároveň ulice Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho uzavreté úplne od 6.00 h do 17.00 h.

Tohtoročné oslavy SNP vyvrcholia v dňoch 1. a 2. septembra na letisku Sliač Medzinárodnými leteckými dňami SIAF 2012.