Dnes napoludnie bola primátorovi mesta Banská Bystrica Ivanovi Saktorovi odovzdaná petícia za zachovanie Kalvárie.

foto: katedralabb.sk

Pretrvávajúce nezhody o výstavbe objektov na Kalvárii medzi biskupským úradom, mestom a občanmi sa dnes opäť prihlásili o slovo. Napoludnie totiž primátor mesta Ivan Saktor prijal z rúk členov petičného výboru Petíciu za zachovanie Kalvárie. Tú podpísalo viac ako 5200 obyvateľov nášho mesta a prostredníctvom internetu ju podporilo takmer 1500 ľudí z celého Slovenska. Nesúhlasný prejav občanov bol výborom doručený v posledný deň odovzdávania pripomienok k návrhu mestského plánu. Teraz ostáva už len čakať, či budú jej hlavné časti obsiahnuté v návrhu. Podľa iniciátorov petície bude až v tom prípade Kalvária pre tentokrát definitívne zachránená. Ivan Saktor pripomenul, že obsah petícia sa plne stotožňuje s názorom mesta, ktoré nikdy nemalo v úmysle podporiť snahu investorov vo výstavbe na Kalvárii, a tým povoliť vybudovanie viacerých objektov, ktoré by výrazne zmenili charakter historicko-kultúrno-duchovnej pamiatky mesta pod Urpínom. Petíciu považuje za správnu iniciatívu občanov, ktorá zároveň mesto zaväzuje k tomu, aby takýto, alebo jemu podobný zásah do tejto územnej oblasti, zamietlo aj v budúcnosti.

Predmetom stavieb Biskupského úradu na Kalvárii mali byť okrem viacerých objektov aj 4 rezidenčné vilky, ktoré by nielen podľa viacerých predstaviteľov mesta a samotných Banskobytričanov, ale aj podľa skúsených architektov výrazne zmenilo charakter tohto jedinečného miesta a to ako po architektonickej, tak aj po duchovnej stránke. Kalvária má pritom už vyše 320 rokov, keď historické pramene datujú vznik prvých kaplniek do roku 1689.

Proti výstavbe sa postavili aj ľudia zo sociálnej siete Facebook, kde skupinu s názvom „SOM PROTI VÝSTAVBE BYTOVÝCH DOMOV NA KALVÁRII V BB“ podporilo do tohto dňa viac ako 1 800 užívateľov.

Iniciatíva v podobe viacerých petícií a iných foriem vyjadrenia odporu voči tejto stavbe zo strany občanov je pekným príkladom sily demokracie – veď kto iný by mal rozhodovať o kultúrno-duchovno-vizuálnej stránke meste, ak nie jeho obyvatelia.