Mgr. Peter  G o g o l a  (42), občiansky kandidát na primátora mesta Banská Bystrica, žije v našom meste od roku 1972. Mnohí Banskobystričania ho poznajú ako obľúbeného učiteľa, hudobníka, či starostlivého otca. Najviac sa však zviditeľnil ako bývalý i súčasný hovorca štátneho podniku Lesy SR.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za primátora mesta?

P. Gogola : Banská Bystrica je moja srdcová záležitosť. Žijem a pracujem v tomto meste a bol som ako mnohí Banskobystričania. Tešil som sa zo všetkého nového a pekného a šomral na prekážky, do ktorých som dennodenne narážal.

Po osobných skúsenostiach v štátnom podniku Lesy SR, kde som jednoznačným  postojom, so skupinou spolupracovníkov, dosiahol radikálne zmeny, som  pochopil,  že keď človek niečo chce zmeniť, tak sa to dá.

Čo si z tejto skúsenosti chcete odniesť do funkcie primátora mesta?

P. Gogola: Našou iniciatívou a rozhodným konaním sme zachránili 2 mld. korún, čo je viac ako ročný rozpočet mesta. A keď sa to podarilo v štátnom podniku som presvedčený, že sa to dá aj v podmienkach mesta. Preto v mojej vízii ponúkam každému rovnaké šance a transparentné pravidlá. Život a pohyb do mesta vnášajú ľudia, ktorí nosia v hlavách stovky podnikateľských nápadov. Od myšlienky k činu býva zázračne blízko, ak je chuť a vôľa.

Slogan „Skapal tu pes „ sa vraj niektorým Banskobystričanom nepozdáva.

P. Gogola: Úprimne ma mrzí a ospravedlňujem sa tým, ktorých sa to dotklo. Ale sú to zrejme tí, čo nevedia, že za ostatné roky poklesol počet obyvateľov v našom meste o viac ako 4 tisíc.  A prečo?  Lebo tu skapal pes – tak charakterizujú problém mesta mladí, od ktorých som práve tieto slová počúval. Mladí absolventi univerzity a stredných škôl odišli nielen z mesta, v ktorom nenašli uplatnenie, ale často aj z republiky. Hoci mali vzdelanie a kvalifikáciu. Radšej zvolili odchod ako úrad práce. Je to strata pre mesto, ale aj pre Slovensko.

Čo by ste chceli zmeniť v Banskej Bystrici, ak sa stanete primátorom?

P. Gogola: Moja vízia je jednoduchá. Jej  naplnenie má veľmi dôležitú podmienku: Osud mesta je v rukách každého z nás. Nečakajme, že ho niekto pre nás zmení. Vráťme mu to, čo si na ňom cenili generácie pred nami: pohodu, krásu, čistotu, bezpečnosť. Dajme mu tvár, ktorá bude príťažlivá pre obyvateľov aj návštevníkov. Treba si povedať, kam sa budeme uberať. Či chceme mesto ťažkého priemyslu, znečisteného prostredia, zhustenej premávky nákladných áut a kamiónov? Alebo mesto cestovného ruchu a kultúry, s divadlami a športoviskami, s parkami a čistým vzduchom? V mojich predstavách je Banská Bystrica prosperujúcim mestom, v ktorom podnikavosťou a zdravým rozumom využijeme jej krásu, bohatú históriu, kultúrny život, modernú súčasnú architektúru a kvalitné služby.