Minulotýždňová snehová kalamita blokuje dodnes množstvo najmä chodníkov vo viacerých častiach Banskej Bystrice. Podľa vedenia mesta je veľká kritika verejnosti oprávnená a samotný primátor hovorí o neschopnosti dodávateľa služieb.

Primátor Nosko zvolal na pondelkové ráno operatívnu poradu za účasti zmluvných partnerov, ktorí v meste zabezpečujú zjazdnosť miestnych komunikácií. Aj keď sa počas minulého týždňa jednalo o mimoriadnu snehovú kalamitu, neodhrnutie množstva ulíc a najmä chodníkov do dnešného dňa označuje vedenie mesta za nezvládnutie situácie. Samospráva preto oslovila ďalšie subjekty s cieľom dočistiť to, čo sa zameškalo a prijať ďalšie opatrenia.

Banskobystričanov neodhrnuté chodníky v mnohých častiach mesta vyháňajú na cesty, kde môže dochádzať k nebezpečným situáciám pri styku s automobilmi. Zimnú údržbu chodníkov v Banskej Bystrici zabezpečuje spoločnosť GANZ. Podľa primátora je kritika ľudí oprávnená.

„Výdatné sneženie a neschopnosť vysporiadať sa s údržbou komunikácii dáva za pravdu všetkým, ktorí nám denne adresujú množstvo fotografií neodhrnutých a zľadovatených chodníkov. Osobne som si počas víkendu a dnešného dňa preveril niektoré lokality a napriek opakovaným urgenciám smerom k dodávateľovi služby údržby chodníkov sa situácia zásadne nezlepšila. Od dnes preberáme iniciatívu a z nezvládnutej situácie vyvodím dôsledky,“ hovorí Ján Nosko.

Na zlepšenie situácie zmobilizovalo vedenie mesta viaceré banskobystrické spoločnosti ešte počas víkendu. Tie v najbližších dňoch nielen zapožičajú stroje, ale pomôžu aj so zapojením vlastných zamestnancov. Mesto žiada obyvateľov aj o trpezlivosť a porozumenie, nakoľko pracovať sa bude aj v noci.

„Chcem, aby sme využili všetky kapacity, ktoré máme k dispozícii a chodníky dali do poriadku čo najskôr. Zároveň prosím o ústretovosť pri komplexnej údržbe miestnych komunikácií, o ktorej budeme informovať v súčinnosti s príslušníkmi mestskej polície. Ďakujem za promptnú technickú i personálnu pomoc spoločnosti NIGOL a mestskej príspevkovej organizácii Záhradnícke a rekreačné služby,“ dodáva Nosko.

Na pôde samosprávy majú zároveň prebiehať pravidelné denné porady o stave údržby komunikácií a pláne ďalšieho čistenia. Informácie plánuje mesto pravidelne zverejňovať na svojom webe. Tam sú dostupné aj kontakty na dispečingy zimnej údržby v Banskej Bystrici.