Poslanci mestského zastupiteľstva znížili primátorovi Petrovi Gogolovi plat o viac ako 200 eur.

Foto: Branislav Račko

Na programe utorňajšieho zasadnutia Mestského zastupiteľstva bol aj bod odsúhlasenia platu primátora. Na základe zákona prijatého v Národnej rade Slovenskej republiky sa zmenili podmienky určovania platov starostov obcí a primátorov, preto bolo zo zákona potrebné opätovne určiť výšku mzdy.

Do pléna zastupiteľstva predniesol primátor základný návrh 2454 eur. Nikto z prítomných poslancov nenavrhol zvýšenie tejto sumy a poslanci jasnou väčšinou takúto výšku platu odsúhlasili. Proti sa postavil iba nezávislý Pavol Bielik: “Je to dehonestujúce. Plat primátora sa sal predmetom politického kupčenia.“

Minimálnu možnú čiastku odsúhlasilo MsZ aj na začiatku volebného obdobia v januári. Poslanci vtedy priklepli Gogolovi 2636 eur mesačne. Keďže mzda primátora vychádza z koeficientu, v ktorom sa zahŕňa výška priemernej mzdy v národnom hospodárstve, do 31. mája došlo k navýšeniu sumy na úroveň 2723 eur.

Nový zákon z dielne NR SR znížil najnižšiu možnú čiastku akú môže primátor mesta od 50 000 do 100 000 obyvateľov mesačne poberať. Poslanci nevyužili možnosť navýšiť plat až do výšky 70% zo základnej sumy a Gogolovi prisúdili spomínanú čiastku 2454 eur. Mesačne si tak pohorší o 269 eur. Pre porovnanie, bývalý primátor Ivan Saktor, nominant Smer-SD – SNS – HZDS, dostával základný plat navýšený o 60%, čo predstavovalo cca 3200 eur.

Gogola nečakal, že by mu poslanci navrhli aspoň také zvýšenie, aby ostal plat na pôvodnej úrovni. „Bolo to predmetom rokovania politického grémia. Poslanci za najväčší klub (Smer-SD – SNS – HZDS pozn.red.) povedali, že v súvislosti s pripravovaným skeptickým vystúpením ich poslanca NR SR by nevnímali ako obhájiteľné, aby následne rokovali o zvýšení môjho platu,“ komentoval primátor rozhodnutie poslancov. „Nie som sklamaný ani spokojný. Do volebného súboja som nešiel kvôli platu. Vnímal som to ako výzvu, aby som menil veci v meste podľa toho, čo považujem za správne a zmysluplné. Verím, že ľudia začnú pociťovať, že sa veci v tomto meste menia. Možno potom vznikne dopyt, aby primátor krajského mesta nemal najnižší plat aký mu umožňuje zákon.“