Verejná knižnica Mikuláša Kováča otvára rok 2022 vo veľkom štýle. Návštevníci knižnice si budú môcť vychutnať umenie talentovanej výtvarníčky Zuzany Sámelovej vo vynovenej pobočke na sídlisku Fončorda. Pobočka si prešla na jeseň minulého roka rekonštrukčnými úpravami, ktoré jej dodali nový atraktívny vzhľad. 

Zuzana Sámelová je rodená Banskobystričanka. Vyštudovala záhradníctvo a už niekoľko rokov pracuje ako kvetinárka a aranžérka kvetov. Už ako dieťa kreslila a maľovala. Má rada kvety, prírodu, zvieratá a hudbu, čo sa ako inšpirácia odráža aj v jej obrazoch. Dokáže sa nadchnúť pre bohatstvo farieb a tvarov, ktoré transformuje do maľovanej tvorby.

Zuzana Sámelová sa aktívne a všestranne výtvarnej tvorbe venuje od roku 2000. Pod vedením Mgr. art. Štefana Kocku absolvovala štúdium výtvarného umenia a ďalšie vzdelávacie aktivity vo výtvarníctve. Od roku 2004 je členkou združenia výtvarníkov ART KJUB a pravidelne sa zúčastňuje na rôznych súťažiach a výstavách. Používa kombinované výtvarné techniky, maľuje akvarelom, akrylom aj olejom. Je kreatívna a má k tvorbe neformálny prístup.

Od roku 2007 je stálou účastníčkou najväčšej celoslovenskej postupovej súťaže Výtvarné spektrum, v ktorej bola šesťkrát ocenená na regionálnej, krajskej a celoštátnej úrovni. Za svoj doposiaľ najväčší úspech považuje hlavnú cenu za obraz „Každý má svoj kríž“, za ktorý bola v 50. ročníku celoštátneho kola súťaže ocenená.

Primárne bol ocenený výraz artefaktu: „Výraz ako vyjadrenie duševného stavu, nálady alebo pohnútky, výraz s blízkosťou k expresii. Stopy aktivity, gesto,… motív ako predmet. Vnútorné napätie kompozície pôsobí cez farbu a tvar.“ prof. PaedDr. Jaroslav Uhel, ArtD., predseda poroty celoštátnej súťaže Výtvarné spektrum 2013.

Obrazy Zuzany Sámelovej majú dušu a vyjadrujú jej vnútorné pocity, to čo má rada a čo ju robí šťastnou. Ako sama hovorí: „Nikdy nie je neskoro, začať robiť veci, ktoré milujete.”

Vychutnajte si popri výpožičke kníh z knižnice na pobočke Fončorda aj atmosféru výstavy viac ako tridsiatich obrazov plných pestrých farieb a výtvarných nápadov. Výstava je sprístupnená od 1. februára do 31. marca 2022 počas otváracích hodín knižnice.