Agentúra FOCUS zrealizovala v dňoch 6. až 15. júna v Banskobystrickom kraji telefonický prieskum na výberovej vzorke 1003 respondentov v súvislosti s blížiacimi sa voľbami predsedu BBSK.

Z prieskumu vyplynulo, že až 32,3 percenta respondentov nie je rozhodnutých, komu by dalo svoj hlas a 10,1% by voliť určite nešlo. Konkrétne meno, v prieskume realizovanom na objednávku kandidáta J. Luntera, uviedlo 57,7% respondentov.

Súčasný župan a poslanec NRSR Marian Kotleba, ktorý zatiaľ oficiálne nepotvrdil opätovný záujem o obhajobu svojho postu, by sa podľa aktuálneho prieskumu na mieste predsedu BBSK udržal. Získal by takmer 26% hlasov. Voľby budú na základe nedávnej zmeny v parlamente len jednokolové, čiže vyhráva kandidát s najväčším počtom hlasov spomedzi všetkých.

Z vyzývateľov súčasného župana v započatej kampani zatiaľ najviac potenciálnych voličov oslovil banskobystrický podnikateľ Ján Lunter, ktorému prieskum prisudzuje 20% hlasov potenciálnych voličov či Martin Klus s podporou pravicových politických strán s podporou 16,6% oslovených v prieskume.

Na štvrtom mieste je so ziskom 12,9% riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, prednosta mestského úradu v Brezne Martin Juhaniak má podporu 10,4% oslovených, bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor získal 6,6%, Milan Urbáni z SMS 4,8% a banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper 2,8% hlasov v prieskume.

Prvý zverejnený prieskum realizovala ešte pre kandidáta Stanislava Mičeva vo februári, pred oficiálnym ohlásením kandidatúry viacerých z ašpirantov na post predsedu kraja, agentúra AKO. Do médií sa dostal len začiatkom mája. Marian Kotleba v ňom mal 21,6%, Stanislav Mičev 14%, Martin Klus 10,1%, Ján Lunter 9,3%, Igor Kašper 7,9% a Milan Urbáni 7,1%.

Viacerí kandidáti už avizovali, že v prípade kandidatúry Mariana Kotlebu sú ochotní pred voľbami podporiť najsilnejšieho z demokratických kandidátov.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov ešte zatiaľ predseda NRSR nevyhlásil. Očakáva sa, že sa uskutočnia na začiatku novembra. Mandát predsedu kraja i nových župných poslancov bude v nasledujúcom období výnimočne až päťročný, a to kvôli následnému zosúladeniu a spojeniu volieb s voľbami do orgánov samospráv.

VIDEO: Nového župana zvolíme v novembri, čo od neho očakávajú Bystričania