Po veľmi úspešnej premiére prvej 0 euro souvenir bankovky Slovenska, na ktorej bol zobrazený Pamätník SNP a československý tank LT vz. 38, a ktorá sa vypredala za približne 2,5 hodiny, prichádza do Banskej Bystrice nové vydanie.

Pri príležitosti osláv Dní mesta a otvorení Kultúrneho leta 2018 si mesto Banská Bystrica v spolupráci s Euro Souvenir Slovensko pre obyvateľov a návštevníkov pripravilo prekvapenie. Je ním lákavá zberateľská novinka v podobne nového euro souveniru, na ktorom bude zobrazená ďalšia dominanta mesta – banskobystrický Barbakan.

Tento zberateľský kúsok a zaujímavý suvenír budú môcť záujemcovia získať za dve eurá práve v deň štartu Dní mesta, v piatok, 15. júna 2018 od 12.00 do cca 17.00 h prostredníctvom špeciálneho výdajného automatu. Prebiehať bude aj priamy predaj, ktorý bude limitovaný – ¬ tri kusy na osobu.

Výnimočná edícia si vyžaduje aj výnimočné miesto predaja. Ten sa uskutoční v priestoroch pod šikmou Hodinovou vežou na námestí SNP so vstupom priamo od námestia (priestor bývalej taxi služby). Všetkým sa tak naskytne okrem možnosti zakúpenia si zaujímavého suveníru aj možnosť vstúpiť do týchto priestorov.

Edícia s banskobystrickým Barbakanom, ktorá sa dostane v meste pod Urpínom do predaja, bude vyrobená v množstve 10 000 ks, z čoho približne 3000 ks je určených pre zahraničných zberateľov.

0 euro souvenir je jediným suvenírom, ktorého hodnota vzhľadom na limitované náklady časom narastá. Koncept na podporu turizmu a propagáciu zaujímavých turistických lokalít pochádza z Francúzska, kde sa od roku 2015, keď bol vytvorený, teší veľkému záujmu. V roku 2018 sa do tohto konceptu zapojilo aj Slovensko. 0 euro souvenir je vyrobený zo 100-percentne bavlneného papiera, ktorý sa používa na výrobu pravých eurobankoviek. Od tých sa odlišuje jedine tým, že sa ním nedá platiť. Inak je po všetkých stránkach identický ako pravé euro bankovky, vrátane množstva ochranných prvkov ako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotyková zóna pre nevidiacich a mnoho iných. Každý 0 euro souvenir je jedinečný vďaka individuálnemu číslu tak, ako je to pri bankovkách, ktorými platíme.