Po troch operách prichádza do banskobystrického multikina CINEMAX balet. Tentokrát pôjde o priamy prenos klasického baletu z 19. storočia Spiaca krásavica. Premiéra sa uskutočnila v roku 1890 na scéne cárskeho Mariinského divadla v Petrohrade.

Spiaca_krasavica_A4_poster_WEB

Balet vznikol na podnet cárskych divadiel J. A. Vsevoložského, ktorý vytvoril libreto podľa rozprávky Ch. Perraulta a ujal sa taktiež výtvarného riešenia celej inscenácie. Nádherná hudba P. I. Čajkovského a geniálna choreografická kompozícia Mariusa Petipu, dokazujúca schopnosť pohybovej charakteristiky a zmysel pre javiskový účinok, zaistili tomuto titulu cestu na všetky javiská sveta. Táto rozprávka o princeznej, ktorú prebudí bozk krásneho princa, patrí už vyše sto rokov k pilierom klasickej baletnej literatúry.

V aktuálnom prevedení tohto baletu z dielne londýnskeho Royal Ballet sa v hlavných úlohách predstavia Sarah Lamb a Steven McRae. Dirigentom je Valeriy Ovsyanikov, pričom Petipovu choreografiu upravili Anthony Dowell, Frederick Ashton a Christopher Wheeldon. Spiaca krásavica dodnes púta nielen atmosférou originálu, je to aj sústavne uvádzaná produkcia Royal Ballet, aj keď sa obsadenie mení, stále ho sprevádza a zároveň pripomína jeho minulosť.

V kinách CINEMAX bude možné sledovať priamy prenos baletu SPIACA KRÁSAVICA z londýnskej Royal Opera House už v stredu, 19. marca o 20.10 h. Vstupenky sú už v predaji.