Quantcast

V sobotu 15. marca a následne, v druhom kole 29. marca, budú môcť voliči rozhodnúť o novej hlave štátu. O post prezidenta Slovenskej republiky sa uchádza rekordný počet až štrnásť kandidátov.

Už všetci voliči mali dostať do svojich schránok oznámenie o mieste a čase konania volieb, a tým aj čísle svojej volebnej miestnosti. Práve tu oproti voľbám do VÚC v novembri 2013, dochádza pri voľbe prezidenta SR k zmene volebných niektorých volebných miestností v Banskej Bystrici.

voľbyZmeny sa týkajú voličov v Sásovej, kde bolo nevyhnutné dva okrsky presunúť z bývalej Základnej školy na Tatranskej ulilici na Základnú školu na Sitnianskej ulici. Boli tiež presunuté dva volebné okrsky z budovy Osemročného športového gymnázia do budovy Základnej školy na Triede SNP 20. Pre voličov z Pršianskej terasy bola vytvorená volebná miestnosť priamo na Pršianskej terase na Medenej ulici 1.

V prípade, že sa Banskobystričania budú v čase volieb nachádzať na inom mieste na Slovensku, môžu voliť i tam, no musia mať vyhotovený voličský preukaz. O ten môžu požiadať na Mestskom úrade denne až do 28. marca, ale je to možné urobiť aj elektronicky. Podrobnosti nájdete v tomto dokumente…

Kandidátmi na prezidenta Slovenskej republiky sú Gyula Bárdos (55 r. – SMK-MKP), Jozef Behýl (57 r. – občiansky kandidát), Ján Čarnogurský (70 r. – občiansky kandidát), Robert Fico (49 r. – SMER-SD), Viliam Fischer (75 r. – občiansky kandidát), Pavol Hrušovský (61 r. – KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD), Ján Jurišta  (69 r. – KSS), Andrej Kiska (50 r. – občiansky kandidát), Milan Kňažko (68 r. – občiansky kandidát), Stanislav Martinčko (61 r. – KOS), Milan Melník (75 r. – občiansky kandidát), Helena Mezenská (40 r. – občianska kandidátka), Radoslav Procházka (41 r. – občiansky kandidát), Jozef Šimko (63 r. – SMS). Už po ohlásení kandidatúry, na konci januára, sa jej vzdal kandidát SaS Peter Osuský.

Po vstupe do volebnej miestnosti volič predloží členovi volebnej komisie doklad totožnosti. Následne dostane hlasovací lístok a prázdnu obálku, s ktorými sa odoberie do priestoru, vymedzeného pre úpravu hlasovacie lístka. Pred menom kandidáta, ktorého volič podporuje, urobí do rámčeka na hlasovacom lístku krížík, respektíve označenie x. Hlasovací lístok, na ktorom budú označení viacerí kandidáti, bude neplatný. Označený hlasovací lístok, ako pri iných voľbách, volič vloží do obálky a následne do urny. Volebné miestnosti budú 15. a 29. marca otvorené od 7.00 h do 22.00 h.

Volebná kalkulačka projektu KohoVolit.eu – Porovnajte si názory s kandidátmi