vrtulnik vzzs atePri obci Strelníky sa v stredu večer zrútil záchranársky vrtuľník spoločnosti Air Transport Europe. Na palube bol špecializovaný tím záchranárov pre zlaňovanie v ťažkých terénoch z Popradu.

V oblasti Bukovina pri Strelníkoch zasahovali pred deviatou večer hasičskí záchranári z Banskej Bystrice. Na pomoc mužovi, ktorý sa zranil v nedostupnom teréne, museli povolať aj leteckých záchranárov. Tí prileteli na vrtuľníku typu Bell 429 z Popradu. Po akcii, kedy mali zraneného muža prevážať do nemocnice, ale nastali problémy. Ako pre náš portál uviedol jeden zo svedkov nehody, krátko po štarte vrtuľník zrazu stíchol a o malú chvíľu bolo počuť aj náraz. Na palube vrtuľníka mali byť v tom čase okrem zraneného pacienta aj pilot, lekárka a záchranár.

Na miesto vyrazilo množstvo záchranných jednotiek, no hľadanie vrtuľníka v lesnom teréne sťažovala tma. Začalo sa tak pátranie, pri ktorom musel pomôcť aj vrtuľník Ministerstva vnútra s termovíziou. Záchranári si na futbalovom ihrisku v Strelníkoch vytvorili svoj základný štáb. Na miesto prišiel aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker a minister vnútra Robert Kaliňák.

strelniky pad vrtulnika foto
Miesto nešťastia v hustom lesnom poraste.

„Termovízna kamera vo výške približne dvetisíc metrov identifikovala prvé stopy. V jej obraze to vyzeralo ako tlejúci požiar,“ priblížil minister vnútra. Vrtuľník sa podarilo vypátrať až okolo pol druhej ráno. Na mieste bolo celkom pripravených pomôcť spolu okolo 150 hasičov, policajtov, horských záchranárov a ďalších dobrovoľníkov. Tí sa pripravovali na možnosť, že miesto tragédie bude s ohľadom na leteckú katastrofu rozsiahlejšie.

Ako následne potvrdili oficiálne zdroje, všetci štyria ľudia na palube vrtuľníka zahynuli. „V súčasnosti na mieste prebiehajú vyšetrovacie úkony,“ informoval vo štvrtok dopoludnia hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Erik Piater.