V pondelok v dopoludňajších hodinách došlo v katastri Očovej v okrese Zvolen k útoku medveďa hnedého na zamestnanca LESOV SR, š. p.  33-ročný muž vykonával terénnu obhliadku miesta, ktoré sa malo zalesňovať. Išlo o lokalitu Jasle, asi 300 metrov od budovy bývalej lesnej správy Kyslinky, v blízkosti prístupovej cesty z Hrochote v smere na Zálomskú a Očovú.

Medvedica bola na mieste aj s troma minuloročnými mláďatami. Na horára zaútočila odzadu. Muž nemá vážnejšie zranenia, je však poudieraný, má natrhnutý  stehenný sval a na bedrách škrabance. Horár sa snažil vyhnúť priamemu kontaktu s medvedicou, tá ho však sotila na zem, revala, no v útoku už ďalej nepokračovala.

„Naši zamestnanci kontaktovali Políciu SR aj Zásahový tím pre medveďa hnedého,“ uviedla hovorkyňa Štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová.

Lesníci upozorňujú návštevníkov, cyklistov, turistov či hubárov na Poľane, ale aj v iných pohoriach, aby sa po horách nepohybovali sami a informovali blízkych o približnej trase ich záujmu.

„Dlhodobo upozorňujeme na potrebu regulácie populácie medveďa hnedého na Slovensku, nakoľko ich stavy už dnes považujeme za neúnosné. Je pravdepodobné, že stretov s človekom bude pribúdať, čo dokazuje aj dnešný prípad,“ doplnila Debnárová.

Pokiaľ sa pohybujeme na miestach výskytu veľkých šeliem, je odporúčané v skupine medzi sebou komunikovať prirodzeným tónom hlasu, vyhýbať sa neprehľadným miestam a húštinám s mladým porastom, vyhnúť sa návštevám lesa v čase brieždenia a zotmievania sa, kedy aktivita pohybu šelmy stúpa.

Medvede sú v tomto období od apríla do júna najaktívnejšie, keďže prebieha medvedia ruja. Stretnutie s nimi je tak pravdepodobnejšie. Medvedice s tohtoročnými mláďatami už opustili svoje brlohy a preto pri presunoch môžeme naraziť i na skupinu viacerých medveďov pokope. Medvedica, ako každá iná matka, môže byť pri obrane svojho potomstva nevyspytateľná.

V prípade stretnutia človeka s medveďom sa odporúča pomaly cúvajúc opustiť toto miesto, v prípade, že nás medveď zvalí na zem, chrániť si hornými končatinami najmä oblasť hlavy a krku. Neodporúčame priamy očný kontakt.

Ide o druhý útok na horára, ktorý zaznamenali LESY SR , š. p., v tomto roku. Zamestnanec štátneho podniku, ktorého napadol medveď začiatkom marca, je do dnešných dní práceneschopný.