Od budúcej sezóny bude viesť hokejistov Banskej Bystrice nový tréner. Vladimíra Országha nahradil vo funkcii Kanaďan Dan Ceman. Kedy začal klub rokovania s novým trénerom, prečo sa rozhodol pre Cemana a aké sú ciele do sezóny 2018/19 sme sa porozprávali s prezidentom HC´05 iClinic Banská Bystrica Jurajom Kovalom. 

Ako ste prišli k možnosti osloviť Dana Cemana ako trénera HC´05?

Mali sme taký pocit, že môže nastať situácia, že Vladimír Országh dostane inú ponuku a nechceli sme byť nepripravení. Aby nás taká možnosť nezaskočila, tak sme sa začali pozerať aj po iných možných tréneroch. Toto sme samozrejme všetko odkomunikovali s Vladom, ktorý bol naša priorita. Keďže sme nechceli hľadať trénera až potom, keď s ním niekto iný uzavrie kontakt, tak sme aj s jeho vedomím kontaktovali viacerých trénerov, ktorých sme mali v hľadáčiku.

Kedy vznikol prvý kontakt s ním?

Asi týždeň pred prvým finálovým zápasom s Trenčínom sme s ním nadviazali kontakt a pozvali sme ho do Banskej Bystrice. Tak začal náš rozhovor. Osobne prišiel na štvrtý finálový zápas. Uzavreli sme to až po majstrovstvách sveta, kde sa stretol s Vladom Országhom, riaditeľom klubu Michalom Longauerom a Ivanom Droppom.

Prečo ste sa rozhodli pre Dana Cemana?

Prvoradé boli jeho predstavy o hokeji. Keď nám aj Vlado Országh povedal, že na 95-percent sa zhodujú ich predstavy o tom, že aký hokej by sa mal hrať v našom mužstve, to bolo rozhodujúce. Potom jeho skúsenosti. Získal titul v Dánsku. Ďalším dôvodom bol akej vekovej kategórii je. Hlavne našiel spoločnú reč s Ivanom Droppom aj Michalom Longauerom.

Minulý rok klub podpísal zmluvu s kanadským trénerom Daveom Hunchakom. Vo funkcii asistenta však vydržal necelé dva mesiace. Neobávate sa podobného scenára aj s trénerom Cemanom?

Toho sa vôbec neobávam. Pán Hunchak mal osobné a zdravotné problémy, ktoré sa mu, žiaľ, nepodarilo v cudzom svete vyriešiť a preto sa vrátil domov. Myslím si, že toto je úplne iný prípad. Dan Ceman dlhé roky žije v Európe, hral a trénoval v Európe, aj manželku má z Anglicka.“

Kedy sa pripojí nový tréner k mužstvu?

Okolo 15. júla po vybavení rodinných záležitostí príde do Banskej Bystrice aj s rodinou.

Aké sú ciele klubu do novej sezóny?

Naše ciele je tentokrát ťažko povedať, lebo tento zásah do mužstva je obrovský. Musíme byť realisti, pretože nie vždy sa všetko môže podariť. Mali sme tu aj prvého európskeho trénera (Alpo Suhonen v sezóne 2011/12, pozn. red.), ktorý trénoval v NHL a jeho nové autorské metódy sa vtedy nestretli s pochopením nášho tímu, ktorý sme tu mali a ktorý sme mu poskladali. Teraz sa už Dan Ceman podieľal na tom, ktorých hráčov sme oslovovali. Všetci noví hráči s ním boli odkomunikovaní a on už aj priebežne s nimi telefonicky komunikuje. Takže ciele nechcem teraz ešte prezrádzať. Určite chceme hrať dobrý, kvalitný hokej, nechceme urobiť klubu a mestu hanbu v Lige majstrov a priebeh sezóny nám ukáže, na čom sme. Pretože naozaj mužstvo je úplne iné, aj realizačný tím bude mať určite svoje spôsoby práce, ktoré budú nové. Myslím si, že to nebude na škodu.

Po roku sa Banská Bystrica predstaví v Lige Majstrov. Aký význam kladiete tejto súťaži?

Prioritne sa sústredíme na najvyššiu domácu súťaž. Liga majstrov, žiaľ, začína predtým ako začne ligová súťaž a preto je tu menší priestor na to, aby si nové mužstvo sadlo aj s realizačným tímom. Je možné, že prvé zápasy nebudeme hrať v najideálnejšej forme, ale my každému zápasu, ktorý hráme, prikladáme vážnosť. Nemôžeme zaručiť, že bude mužstvo v optimálnej forme.

Podľa Longauera je Ceman dobrá voľba, Droppa a Surový sa na nového trénera tešia

Riaditeľ klubu spod Urpína Michal Longauer absolvoval s novým trénerom stretnutia na Slovensku aj v Dánsku. Podľa neho je Ceman pre klub dobrá voľba. „Štýl práce trénera Cemana spoznáme až časom. Verím, že bude správna voľba. Zaujal ho štýl, akým pracoval Vladimír Országh s modernými technológiami. A práve to je jeden z dôvodov, pre ktorý sa Dan rozhodol pre Banskú Bystricu,“ povedal Longauer.

Novými asistentmi Dana Cemana budú Ivan Droppa a Matúš Kostúr. Prvý menovaný sa s kanadským kormidelníkom stretol už počas posledných majstrovstiev sveta, kde rozoberali možnosti vzájomnej spolupráce. „Porozprávali sme sa veľmi dobre. Nejakú hodinku a pol sme sa bavili o tom, ako by to malo vyzerať. Z môjho pohľadu je to príjemný človek. Štýlovo bude naladený na severoamerický hokej, ale tým, že pôsobil dlho v Európe, tak určite tam budú aj európske prvky. Momentálne je však hokej globálna hra, nemôžeme hovoriť o slovenskej, českej a či inakšej škole,“ uviedol Droppa, ktorý do Banskej Bystrice prichádza z Liptovského Mikuláša.

Kapitánom baranov zostáva Tomáš Surový. Tridsaťšesťročný útočník sa na spoluprácu s novým koučom teší. „Komunikoval som s ním zatiaľ len cez telefón. Dal mi nejakú predstavu ako by to mohlo fungovať. Je to tréner, ktorý je ambiciózny, ktorý sa chce posúvať ďalej a pred nami stojí nová úloha spojiť ho s kabínou a samozrejme, aby to fungovalo na dobrej báze. Ja sa na to teším.“

Pozri aj…

Dres baranov znova oblečú Zigo a Higgs, novými asistentmi sú Droppa a Kostúr