Z pohľadu hokejového fanúšika prichádza už v polovici marca tá najdôležitejšia časť sezóny. Hokejistom Banskej Bystrice odštartuje ich púť vo vyraďovacej časti, pričom ich súpermi vo štvrťfinále play-off bude tím zo Spišskej Novej Vsi, ktorú v základnej časti zdolali vo všetkých prípadoch.

Na tento fakt však „barani“ zabudli už po poslednom kole základnej časti, ktorú zakončili na prívetivom štvrtom mieste. Prívetivé bolo najmä s prihliadnutím na zbabranú prvú polovicu sezóny, v ktorej sa banskobystrickým hráčom príliš nedarilo a časť priaznivcov dokonca vyjadrovala obavy z prípadných bojov o záchranu.

Čierne scenáre sa však nenaplnili a Banskobystričania sa aj za pomoci kanadského trénera Douga Sheddena vzchopili. Vhodne doplnili káder o duo Watling – Sedláček, ktorí sa ukazovali ako ťažiskoví a spoločne s Troockom, Kontosom a ďalšími nasmerovali trojnásobných majstrov za lepšími výsledkami.

Intenzívne prípravy v podobe vylaďovania detailov

Po konci základnej časti čakalo na hráčov pár dní voľna, ktoré im vzhľadom na zhustený harmonogram v kalendárnom roku 2023 určite padol vhod. Mužstvo je vzhľadom na formu z ostatných týždňov posilnené patričnou dávkou sebavedomia, no na mieste je aj pokora a snaha nepodceniť situáciu. Nad tým všetkým však vyčnieva dobrá nálada, ktorá pramení zo súdržnosti kolektívu. O pozitívnom duchu, ale aj o tom, ako trávili „barani“ uplynulé dni prehovorila trojica slovenských hráčov: Bíreš – Tamáši – Kabáč.

„Nálada je dobrá. Na tréningoch sme sa venovali najmä odstráneniu nedostatkov, ktoré boli v našej hre v posledných zápasoch. Chceme ísť od zápasu k zápasu, vyhrať čo najviac stretnutí a uvidí sa, čo sa bude ďalej diať. Momentálne sa sústreďujeme na Spišskú, do každého chceme ísť na maximum,“ prezradil banskobystrický rodák Andrej Bíreš.

Vo veľmi podobnom duchu sa vyjadroval aj Michal Kabáč, ktorého dres zdobilo v neprítomnosti Ivana Ďatelinku kapitánske céčko. „Určite sme sa venovali veciam, ktoré chceme doladiť a ktoré nám nešli. Zároveň sme sa však zamerali aj na veci, ktoré bude robiť súper. Bola to v podstate taká všeobecná príprava na súpera a na náš výkon,“ ozrejmil bojovný útočník, ktorý veľmi dobre pozná cestu za majstrovským titulom.

Oddýchnutý a dobre naladený bol Alex Tamáši, ktorý sa vďaka rokom poctivej práce vyšvihol až do reprezentačného výberu Slovenska. Aj on tak bude patriť ku kľúčovým postavám banskobystrického celku. „Mali sme tri dni voľno, takže trošku sme si aj oddýchli. Nálada v tíme je výborná, každý sa teší na play-off. Je to už ako keby iná súťaž, každý sa snaží k tomu pristúpiť zodpovedne,“ pochválil spoluhráčov rýchlonohý center, ktorý patrí k veľkým obľúbencom banskobystrických tribún.

Netradičné rituály nateraz bokom

K play-off neodmysliteľne zvykli patriť aj rôzne rituály, na ktoré sa v rámci „srandy“ zvykol podujať celý mančaft. V prípade súčasného kádra „baranov“ sa však ukazuje vyzretosť a najmä to, že svoju energiu chcú sústrediť do kvalitnej práce v stretnutiach. Jedinou tradíciou tak bude neholenie si tvárí, čo býva v prípade vyraďovacích bojov prakticky vzhľadom na poverčivosť samozrejmosťou.

„.Vlasy si farbiť nejdeme, na to už sme asi veľkí, ale necháme si narásť brady. Niektorým to možno nebude až tak vidieť, ale niektorým určite áno (úsmev),“ netajil plány robustný krídelník Michal Kabáč.

„Zhodli sme sa, že holenie vynecháme. Ja osobne dodržiavam z rituálov to, čo aj počas základnej časti,“ prezentoval skromne svoje pocity Tamáši, ktorý bol v súvislosti s nedávnym spoločným tímovým fotením terčom menšieho „posmešku“ zo strany spomínaného Michala Kabáča. Ten dostal otázku, kto strávil pred fotením najviac času pred zrkadlom: „Máme tam zopár chlapcov, čo chcú byť pekní – Alex Tamáši, Čenďo (Dominik Jendek), Alex Výhonský a títo fešáčikovia naši (úsmev).“

Perfekcionista Shedden

Nemalú zásluhu na pozitívnom smerovaní banskobystrického klubu má aj skúsený kanadský lodivod, Doug Shedden. Ten dokázal z 32 stretnutí, v ktorých kormidloval lavičku „baranov“ doviesť tím k víťazstvu v 20 prípadoch. Viackrát však aj on sám vyjadril nespokojnosť s určitými situáciami a servítku si nebral pred ústa ani na utorkovom tréningu, kde musel vo svojom hlase pridať na dôraze. „Bol to posledný tréning pred play-off, takže apeloval na veci, ktoré máme robiť lepšie a všetci to už potom dodržiavali. Chcel, aby sme sa viac tlačili do brány a do zakončenia, bude to play-off hokej a vieme, že to bude fyzický hokej, v ktorom sa už nebude hrať veľmi na krásu, ale skôr účelovo, takže bude to o početnosti streľby a o tom, aby sme sa tlačili do brány,“ netajil plány Andrej Bíreš.

Počas týždňa vyšiel na klubovom webe tímu z Banskej Bystrice rozhovor s obrancom Patrikom Bačikom, ktorý taktiež ozrejmil praktiky skúseného trénera: „Doug je typ trénera, ktorý viacerým chalanom na rovinu povedal všetko do očí, na nič sa nehrá a aj ja keď som mal nejaký horší zápas, tak sme mali následne konfrontáciu. Je férový, má dobrý odhad a vidí, keď niekto niečo odflákne. Na nič nečaká a vyhodí vám to na oči. Jeho kariéra je bohatá, má veľké trénerské skúsenosti,“ pochvaľoval si prácu pod jeho vedením rodák z Bratislavy.

Hokejistov Banskej Bystrice čakajú ich úvodné dva domáce duely štvrťfinále play-off už v stredu 15. marca a následne aj o deň na to, teda vo štvrtok 16. marca. V oboch prípadoch je aj naďalej možné zakúpiť si vstupenky prostredníctvom online predpredaja, ktorý nájdete na tomto odkaze.