Treťoligistom z banskobystrického regiónu sa cez víkend darilo. Podkonice v sobotu uštedrili debakel Novým Zámkom na ich ihrisku. Hamšíkovci si zas na Mestskom mládežníckom štadióne v Radvani-Kráľovej poradili s tretím celkom tabuľky. Zo zápasu RSC Hamsik Academy vám prinášame aj fotogalériu a pozápasové reakcie aktérov.

Hamšíkovci dominantným výkonom zdolali tretieho

Mužstvo RSC Hamsik Academy v prvom jarnom kole pauzovalo, keďže Kalná nad Hronom sa zo súťaže odhlásila. Hamšíkovci z Rakytoviec tak odštartovali súťažnú jar v nedeľu 12. marca na Mestskom mládežníckom štadióne v Radvani-Kráľovej súbojom s tretím celkom tabuľky z Častkoviec. Domáci začali aktívne a skóre stretnutia otvorili už v 7. minúte. Biljalj Iseni zahral štandardku z diaľky z pravej strany výborne a Patrik Hrnko z Častkoviec hlavou nešťastne usmernil loptu do vlastnej brány – 1:0.

Hamšíkovci mali ďalšiu šancu v 21. minúte, keď Denis Jančo na pravom krídle využil chybu hostí, získal loptu a pohotovo prihral pred bránu, kde ale Viktor Vondryska z prvej netrafil loptu ideálne a minul bránu. O niekoľko minút neskôr zas Vondryska na konci protiútoku posunul v šestnástke loptu viac na os ihriska Máriovi Ždánskemu, ktorý trafil z nádejnej pozície brániaceho hráča hostí. Hráči Častkoviec hrozili len ojedinele. V 26. minúte poslal loptu spoza šestnástky tesne nad brvno domácej brány Michal Petráš.

Mužstvo RSC Hamsik Academy sa radovalo po druhýkrát v 35. minúte. Jančo vysunul na pravé krídlo Adama Jackuliaka, ten prešprintoval brániaceho hráča a prihral výborne pred bránu, kde Vondryska poľahky zakončil – 2:0. Následne sa domáci dostali do prečíslenia po kombinácii v strede poľa, ale Jančo, ktorý sa z ľavého krídla rútil na brankára Častkoviec, uprednostnil strelu pred prihrávkou a trafil Kišaca. Hostia znížili na 2:1 gólom do šatne, keď sa po nákope zo štandardky presadil zblízka Nikolas Valo.

Zverenci trénera Petra Venglarčíka však na inkasovaný gól zareagovali hneď v úvode druhého dejstva. V 48. minúte posunul striedajúci Patrik Abrahám loptu na ľavom krídle Isenimu, ten prihral na prednú tyč a Vondryska prepasíroval loptu za bránkovú čiaru – 3:1. Následne sa hral skôr medzišestnástkový, súbojový futbal bez vyložených tutoviek. Častkovce mohli znížiť v 80. minúte, keď kapitán Andrej Mizerák strelou z pravej strany šestnástky k bližšej tyči natiahol gólmana Lukáša Högera. Väčšie šance si však už hostia nevypracovali, a tak si hamšíkovci pripísali zaslúžené tri body.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: „To, čo sme si naplánovali, sme splnili do bodky. Mali sme nejaké hluché pasáže, čo vyplynulo aj z rešpektu k súperovi, lebo súper nemá náhodou toľko bodov, koľko má. Videli ste, bol to dobrý zápas a myslím, že aj pre divákov. Myslím si, že až na päť minút prvého polčasu a sedem druhého sme jasne kontrolovali zápas. Škoda, že sme v prvom polčase nerozhodli skôr. Namiesto toho, že sme mali mať komfortnejší náskok, sme inkasovali zo štandardky. V kabíne sme si povedali ako prvé to, že nás to nemôže vyrušiť. Gól na začiatku druhého polčasu nás upokojil, a potom sme to kontrolovali. Dnes rozhodla naša odvaha. Pracujeme na tom, aby sme v ťažkých situáciách, v miestach, kde je to trošku riskantné, boli odvážni. Keď to budeme skúšať, tak sa nám to bude dariť. Tomuto sme sa venovali v príprave, aby sme vedeli kontrolovať hru na všetkých miestach ihriska – od založenia útoku až po finalizáciu. Dnes sme sa snažili hrať konštruktívne, lebo keď máme loptu, tak si vieme oddýchnuť.“

Viktor Vondryska, strelec dvoch gólov RSC Hamsik Academy: „Zápas sme začali tak, ako sme plánovali. Dostali sme sa do šancí, dali sme gól. Potom sme sa snažili navýšiť vedenie, čo sa aj podarilo, ale nešťastne sme z poslednej štandardky v polčase dostali gól. V šatni sme si ale povedali, že nič sa nedeje, že musíme hrať ako v prvom polčase a zvíťazíme. To sa aj stalo. Na 3:1 som pridal taký šťastnejší gól, ale aj ten sa ráta. V závere sme hrali už trošku defenzívnejšie, ale našťastie sme to zvládli. Bol to výborný kolektívny výkon. Pri mojom prvom góle mi to tam „Jacky“ (Adam Jackuliak) super hodil medzi brankára a stopéra, už som potom nemal náročnú úlohu. Dnes rozhodlo naše nasadenie, bojovnosť aj fyzická pripravenosť, na ktorej sme pracovali v príprave. A určite aj kvalitná defenzívna činnosť.“

Denis Jančo, zimná posila RSC Hamsik Academy: „Veľmi dobre sme začali, rýchlo sme dali gól a mali sme tam ďalšie šance, ktoré škoda, že sme nevyužili. Ale celkom rýchlo bolo 2:0. Mohli sme zvýšiť vedenie, škoda tej štandardky na konci polčasu na 2:1. Myslím si ale, že prvý polčas bol z našej strany dosť slušný. V druhom bolo veľmi dôležité, že sme dali rýchlo tretí gól, v podstate sme ich možno tak trochu zaklincovali. Ten zvyšok zápasu sme si viac-menej udržiavali. Oni z niečoho hrozili, mali tam nejaké situácie, ale aj my, už to bolo potom také vyrovnané. V zápase sme dobre držali loptu, nebáli sme sa, nekopali sme dlhé lopty, dobrá umelka, takže fajn. Mne osobne sa v prvom súťažnom zápase v novom tíme hralo fajn. Zabehal som si, zahral, bavilo ma to, chutilo mi, takže som si to naozaj užil.“

III. liga Západ – 17. kolo – nedeľa 12.03.2023, 13.00 h – MMŠ Radvaň-Kráľová

RSC Hamsik Academy – OK Častkovce 3:1 (2:1)

Góly: 7. Hrnko (vla.), 35. a 48. Vondryska – 45.+ Valo. ŽK: 60. Abrahám, 90. Jovanovski – 84. Mizerák. Rozhodovali: Husár – Štepanovský, Hudy. Diváci: 90.

Zostava RSC Hamsik Academy: Höger – Vávro, Kapor, Gaško, Iseni – Neušel, Jančo – A. Jackuliak (90. Pollák), Ždánsky (88. Jovanovski), Slovák (46. Abrahám) – Vondryska (77. Šteiniger). Tréner: P. Venglarčík.

Zostava OK Častkovce: Kišac – Mizerák (C), Valo, Mišák (11. Petráš), Lichner – Šebek Laurinec (83. Sládek), Žákech – Majkút, Hrnko (66. Fako), Machara. Tréner: R. Hodál.

Podkonice ukázali výbornú efektivitu

Podkoničania odštartovali jarnú časť III. ligy Západ v nedeľu 5. marca domácim stretnutím s Častkovcami, ktorým podľahli 1:2. Chuť si tak chceli napraviť v sobotu 11. marca v Nových Zámkoch. Hostí poslal do vedenia v 34. minúte Michal Mózer, ktorý vyhral súboj na hrote útoku, dostal sa do samostatného nájazdu a povedľa brankára domácich skóroval – 0:1. Podkonice napokon po polčase viedli dvojgólovým rozdielom. V 42. minúte sa po dlhom nákope zo štandardnej situácie z polovice ihriska lopta odrazila na hranicu pokutového územia, kde sa Tomáš Martinec oprel do strely a z voleja rozvlnil sieť – 0:2.

Hráči Podkoníc pokračovali v strieľaní gólov aj po zmene strán. Mózer v 59. minúte opäť unikol obrane Nových Zámkov a svoj samostatný únik zakončil placírkou po ľavej ruke gólmana domácich – 0:3. V 64. minúte prihrával Adam Kostúr do ofsajdu Renému Horváthovi, ktorý zmiatol defenzívu Novozámčanov, keď prepustil loptu Filipovi Kvietokovi, a ten pridal z úniku štvrtý gól hostí – 0:4. Na konečných 0:5 upravil v 85. minúte po rohovom kope z pravej strany Ivan Očenáš. Podkoničania sa tak po debakli radovali z prvej jarnej výhry.

III. liga Západ – 17. kolo – sobota 11.03.2023, 14.00 h – Nové Zámky

FKM Nové Zámky – FK Podkonice 0:5 (0:2)

Góly: 34. a 59. Mózer, 42. Martinec, 64. Kvietok, 85. Očenáš. ŽK: 41. Zelník, 63. Obert, 71. Švajda – 40. Martinec, 58. Kvietok, 65. Hovráth. Rozhodovali: Ďurčo – Tománek, Tramita. Diváci: 100.

Zostava FKM Nové Zámky: Balduino – Varga (C), Michalík, Tóth, Doktorík, Tatár (46. Cagáň), Kucharovič, Zelník (69. Monteiro), Aremu, Rutkiewicz (62. Švajda), Haulík. Tréner: M. Süttö

Zostava FK Podkonice: Gábriš – Očenáš, Mat. Turňa (C), Lihan – Baliak (79. Čilík), Kvietok, Martinec, Patrnčiak (86. Kandala) – Horváth (72. Tannhauser), Kostúr, Mózer. Tréner: Mar. Turňa.

7
RSC HAMSIK ACADEMY Banská Bystrica, o. z.
16 0 2 14 9:54 2

V nasledujúcom, 18. kole III. ligy Západ sa môžeme tešiť na derby medzi dvomi treťoligistami z nášho regiónu. Podkonice privítajú RSC Hamsik Academy v nedeľu 19. marca o 14.30 h.