V sobotu 9. júla bude o 19.00 h uzavrená aktuálna sezóna projektu „Balet v kine“ priamym prenosom Baletu Parížskej opery Deti raja na motívy slávneho filmu Marcela Carné z prostredia bohémskeho Paríža. V hlavných úlohách vystúpia étoiles – hviezdy súboru: Isabelle Ciaravolu, Mathieu Ganio, Benjamin Pech, Karl Paquette. Banskobystričania môžu toto dielo sledovať v na plátnách multikina Europa Cinemas.

Svet bohémskeho Paríža

Deti raja je balet inšpirovaný rovnomenným filmom Marcela Carného podľa scenára básnika Jacquesa Prevérta, ktorý oživuje ducha dávno zašlého bohémskeho Paríža prvej polovice 19. storočia s „Boulevard du Criime“ plného umelcov, divadiel a kabaretov. Vo filmových kulisách spomína mím Babtiste na svoj príbeh stratenej lásky, na stretnutie s nádhernou a nestálou Garance, na magické prostredie divadla, v ktorom sú reálny a javiskový svet úzko prepojený.

Choreografom baletu (2008) je hviezda Parížskej opery José Martinéz, ktorého diváci prenosu poznajú ako princa z Labutieho jazera. Scéna Ezia Toffoluttiho silno pripomína originálnú filmovú scénu a kostýmy navrhnuté étoile súboru Agnès Letestuovou podmanivo dokresľujú dobovú atmosféru. Marc-Oliver Dupin zložil pre balet originálnu hudbu.