HV Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice sa v piatok 23. mája podvečer uskutoční slávnostné udeľovanie cien 20. ročníka Medzinárodnej súťaže filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2014. O výsledkoch vás, samozrejme, budeme informovať. Zatiaľ vám ponúkame program, ktorý je aj v predposledný deň festivalu zaujímavý.

Piatková prehliadka súťažných filmov v Kinosále Múzea SNP začína o 9. hodine maďarským dokumentom Malý Žitný ostrov – vnútrozemská delta Dunaja.

Z ďalších filmov, ktoré sa v piatok premietajú, vám odporúčame rakúsky dokument Legendárne biele žrebce (o 11.30 hod.) o svetoznámych lipicanoch v španielskej jazdeckej škole a na alpských pastvinách v okolí  hradu Piber. Zachytáva ročný cyklus, počas ktorého sa narodia žriebätá, kobyly oddelia od mláďat a mladé žrebce sú trénované, aby sa stali hviezdami. Režisér Michael Schlamberger zachytáva unikátne väzby medzi koňom a jazdcom.

Beseda s ministrom životného prostredia

beseda_ministerS ministrom životného prostredia Slovenskej republiky Petrom Žigom sa môžete stretnúť popoludní o 14. hod. na besede v Kinosále Múzea SNP. Téma besedy je Prehodnotenie sústavy chránených území – aktuálny pohľad a riešenia, ktoré vychádzajú z rešpektovania ochranárskej hodnoty územia. 

Posledný blok filmov

V poslednom bloku prehliadky súťažných filmov na Envirofilme 2014 sa od 17. hod. budú premietať tieto dokumenty:

Éra hliníka (Nemecko) – hliník je fascinujúci kov – ľahký, nehrdzavejúci a ľahko sa spracováva. Do centra verejného záujmu sa dostávajú čoraz viac kritické hlasy: na výrobu hliníka treba veľké množstvo zdrojov a energie. Ťažba môže viesť k ekologickým katastrofám značných rozmerov, ako sa to stalo v Maďarsku. Toxický účinok hliníka by mohol mať vplyv na moderné civilizačné ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a alergie.

Nebezpečenstvo nad hlavami: Drôty vysokého napätia (Írsko) – moderný príbeh Dávida a Goliáša, v ktorom sledujeme Teresu Treacy, ako bojuje proti najväčšej medzinárodnej pološtátnej spoločnosti v Írsku Electricity Supply Board, aby ochránila tisíce stromov, ktoré sama ručne zasadila.

Vianočný stromček – honba za normandskou jedľou (Nemecko) – v Európe sa ročne predá asi 70 miliónov vianočných stromčekov. Mnoho z nich pochádza z Dánska, kde sa pestujú prevažne kaukazské jedle. Ich semená však rastú v okolí malého provinčného mesta Ambrolauri v Gruzínsku, kde sa šišky kaukazských jedlí zbierajú veľmi dobrodružným a nebezpečným spôsobom. Hoci ťažké nehody sú bežným javom, miestni obyvatelia nemajú inú možnosť, pretože sú plne závislí od tejto práce.

Cesta z mesta

Samozrejme, ani v piatok nebudú na festivale chýbať aktivity, ktoré pre školákov počas celého festivalového týždňa pripravovali CHKO Poľana a S-NAPANT, SHP Harmanec a Slovenská agentúra životného prostredia. V piatok to bude Cesta z mesta (9. – 13. hod.).

20. ročník Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM 2014 ukončí v sobotu 24. mája prehliadka ocenených filmov v Kinosále Múzea SNP (od 9. hod.). Program sobotňajšieho premietania filmov nájdete na našom portáli už v piatok večer.